Muzeum – Zamek w Łańcucie serdecznie zaprasza na niezwykłą podróż w czasie. W murach dawnego Kasyna Urzędniczego otwarto wystawę czasową prezentującą fascynujące zabytki archeologiczne, które rzucają nowe światło na wczesną historię miasta i jego pierwszych właścicieli.
Eksponaty prezentowane na wystawie zostały pozyskane podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w 2017 roku na terenie dawnego wzgórza zamkowego, obecnie znanego jako wzgórze plebańskie. Znaleziska datowane są na okres od XIV do XVII wieku i wiążą się bezpośrednio z historią pierwszego łańcuckiego zamku, który należał kolejno do rodów Pileckich i Stadnickich.
Wśród pieczołowicie odrestaurowanych obiektów zwiedzający mogą podziwiać szeroki wachlarz artefaktów: od monet, przez kunsztowne kafle piecowe, po przedmioty metalowe, szklane, ceramiczne oraz kamienne detale architektoniczne. Każdy z nich opowiada fragment zapomnianej historii Łańcuta.
Szczególną uwagę przyciąga najstarsza moneta prezentowana na ekspozycji, pochodząca z czasów panowania króla Władysława Jagiełły. Monarcha ten był postacią niezwykle ważną dla Łańcuta. Wielokrotnie gościł w murach zamku Pileckich, początkowo odwiedzając swoją matkę chrzestną, Jadwigę z Melsztyńskich Pilecką. To właśnie jej córkę, Elżbietę z Pileckich Granowską, Władysław Jagiełło poślubił w 1417 roku, czyniąc ją królową Polski. Po śmierci Elżbiety w 1420 roku sam Jagiełło stał się właścicielem miasta. Trzy lata później przekazał je swojemu pasierbowi, Janowi Granowskiemu, synowi Elżbiety z jej pierwszego małżeństwa z Wincentym Granowskim.
Jan Granowski, który przyjął nazwisko Pilecki, po ojcu używał herbu Leliwa. Ten właśnie znak rodowy widnieje na metalowej aplikacji z przełomu XVI i XVII wieku, będącej jednym z cenniejszych eksponatów wystawy. Herbem Leliwa posługiwali się wszyscy potomkowie Jana, którzy zarządzali Łańcutem aż do 1586 roku.
Wystawa archeologiczna w dawnym Kasynie Urzędniczym będzie czynna dla zwiedzających aż do 15 listopada 2025 roku. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Bilety wstępu w cenie 1 zł (ulgowy) oraz 2 zł (normalny) można nabyć bezpośrednio w kasie Kasyna Urzędniczego.
To niepowtarzalna okazja, by zagłębić się w średniowieczną i nowożytną historię Łańcuta oraz zobaczyć na własne oczy przedmioty, które były świadkami ważnych wydarzeń i towarzyszyły codziennemu życiu dawnych mieszkańców zamku.