piątek, 20 czerwca, 2025
+

    Międzynarodowa konferencja o bezpieczeństwie i nowym porządku świata na Uniwersytecie Rzeszowskim

    Polecamy

    - Reklama -

    W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego rozpoczęła się dziś dwudniowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu Aglomeracji Rzeszowskiej oraz aktualnym wyzwaniom geopolitycznym pod hasłem „Europa i Nowy Porządek Świata”. Wydarzenie, organizowane wspólnie przez Powiat Rzeszowski i Uczelnię.

    Zgromadziło ponad 120 gości z całego świata, w tym przedstawicieli środowiska naukowego, samorządowców, służb mundurowych oraz ekspertów w zakresie polityki międzynarodowej i obronności. Tematyka spotkania obejmowała zarówno kwestie lokalnego bezpieczeństwa, jak i globalnych przemian politycznych.

    W ramach obrad analizowano sytuację międzynarodową związaną z wojną na Ukrainie oraz jej bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo regionów przygranicznych. Szczególną uwagę poświęcono zagrożeniom hybrydowym i nowym formom destabilizacji społecznej. Uczestnicy dyskutowali także o roli Europy w kształtowaniu ładu światowego, rewolucji technologicznej oraz wyzwaniach migracyjnych, które wpływają na politykę bezpieczeństwa zarówno lokalnie, jak i globalnie.

    Pierwszego dnia konferencji głos zabrali prelegenci z Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów. W trakcie debat poruszano kwestie związane z integracją europejską, polityką Stanów Zjednoczonych pod rządami Donalda Trumpa oraz dynamiką zmian w relacjach między światowymi mocarstwami – Rosją, Chinami i USA. Organizatorzy podkreślali, że tego typu dyskusje pozwalają lepiej zrozumieć zmieniające się realia międzynarodowe i dostosować działania krajowe do globalnych trendów.

    Ważnym punktem wydarzenia było podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim a Fundacją Kościuszkowską z Nowego Jorku, co otwiera nowe możliwości współpracy naukowej i edukacyjnej. Równocześnie przedstawiciele samorządów podpisali apel do rządu RP, domagając się wzmocnienia systemu ochrony ludności i obrony cywilnej na terenach przygranicznych. Podkreślano konieczność inwestycji w infrastrukturę kryzysową, edukację obronną i koordynację działań na wszystkich poziomach administracji.

    Konferencja potrwa jeszcze jeden dzień, a w programie przewidziano kolejne panele dyskusyjne poświęcone m.in. roli Europy na arenie międzynarodowej, wpływowi nowoczesnych technologii na bezpieczeństwo oraz rozwojowi mechanizmów przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom. Organizatorzy zapowiadają kontynuację współpracy środowiska akademickiego z samorządami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, licząc, że wypracowane podczas konferencji wnioski staną się impulsem do realnych działań i strategii ochronnych.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com