Zakończyła się tegoroczna edycja Carpathian Startup Fest, która po raz kolejny przyciągnęła do Rzeszowa innowatorów, inwestorów i entuzjastów nowych technologii z całego kraju. Przez dwa intensywne dni festiwalu można było usłyszeć inspirujące prezentacje, wziąć udział w licznych rozmowach networkingowych oraz śledzić zmagania obiecujących startupów walczących o nagrody w kilku prestiżowych kategoriach.
Tegoroczna edycja wydarzenia po raz kolejny potwierdziła, że Podkarpacie staje się coraz ważniejszym punktem na innowacyjnej mapie Polski.
Największe uznanie jury konkursu Puls Up zdobył startup Genotic, który zwyciężył w głównej kategorii i odebrał nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych. Firma zajmuje się rozwojem rozwiązań z zakresu genetyki i bioinformatyki, a jej projekt zwrócił uwagę także innych partnerów wydarzenia – otrzymała m.in. voucher na usługę GPU o wartości 5 tysięcy dolarów oraz grant w wysokości połowy czesnego na studia MBA. Drugie miejsce przypadło firmie RIFFSEC, specjalizującej się w bezpieczeństwie cyfrowym, która zdobyła 35 tysięcy złotych oraz nagrodę publiczności. Trzecią nagrodę, 20 tysięcy złotych, przyznano twórcom aplikacji iYoni App by LIFEBITE, wspierającej kobiety w planowaniu rodziny.
Oprócz głównego konkursu, startupy rywalizowały także w ramach kategorii Idea Challenge oraz Open Mic Pitch. W pierwszej z nich zwyciężył MycoRenew, projekt rewolucjonizujący podejście do odpadów tekstylnych z pomocą grzybów. Wśród pozostałych finalistów znaleźli się również DES, oferujący innowacyjny system endoskopowy dla stomatologii, oraz BLUMINEO, którego pomysł na inteligentne oświetlenie miejskie przyciągnął uwagę ekspertów. Z kolei w kategorii Open Mic Pitch triumfowała firma Ayla Care, specjalizująca się w żywieniu terapeutycznym i regeneracyjnym psów i kotów, wspierającym zdrowie zwierząt towarzyszących. Kolejne miejsca zajęły NanoSci, promująca oczyszczanie powietrza przez fotokatalizę, oraz CleverHive Space.
Wydarzenie okazało się nie tylko okazją do prezentacji pomysłów, ale też szansą na realny rozwój. Dzięki wsparciu partnerów, wielu młodych przedsiębiorców może liczyć na kontynuację swoich działań przy wsparciu mentorów, inwestorów oraz uczelni. Przykładem jest iYoni App, które zostało zaproszone do udziału w programie mentoringowym InCredibles – inicjatywy wspierającej najbardziej obiecujące polskie startupy. Takie wsparcie ma niebagatelne znaczenie na wczesnym etapie rozwoju innowacyjnych projektów.
Carpathian Startup Fest 2025 pokazał, że energia, pomysłowość i zaangażowanie młodych twórców mają szansę przerodzić się w konkretne, skalowalne rozwiązania. Impreza nie tylko promuje przedsiębiorczość, ale też buduje lokalny ekosystem innowacji, w którym nauka, technologia i biznes spotykają się na jednej scenie. Patrząc na poziom tegorocznych finalistów, można mieć pewność, że o wielu z tych projektów usłyszymy jeszcze nie raz.