poniedziałek, 16 czerwca, 2025
+

    Trwa Laboratorium Tożsamości w Rzeszowie. Przed nami widowisko plenerowe pt. „Gość specjalny”

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    To już ostatni dzień Laboratorium Tożsamości w Rzeszowie. Przez w sumie trzy dni – od 20 do 22 maja 2025 roku, w centrum Rzeszowa, odbywa się specjalna impreza, podczas której uczestnicy przenoszą się w podróż do przeszłości, śladami dziedzictwa żydowskiego. Co już się odbyło, a co jeszcze przed nami?

    20 maja, we wtorek od poranka aż do południa, odbywały się warsztaty Jidysz, czyli zajęcia, na których uczestnicy zgłębiali tajniki między innymi języka oraz kultury żydowskiej. Następnie, wszyscy przybyli mogli nauczyć się tańca żydowskiego Hava Nagila. Dalej, przez kilka godzin trwał spacer po Rzeszowie śladami dziedzictwa żydowskiego.

    Jeśli chodzi o kolejny dzień – 21 maja od poranka można było brać udział w warsztatach ze storytellingu. Można było też wspólnie odwiedzić wystawę fotografii archiwalnej pod nazwą „Wspólne dziedzictwo: Żydzi w Rzeszowie i Stropkovie”. Co więcej wystawa ta będzie dostępna w Rzeszowskich Piwnicach, codziennie w godzinach otwarcia obiektu, do 31 maja 2025 roku.

    Dzisiaj – 22 maja o godzinie około 11 rozpoczął się drugi dzień warsztatów storytellingowych. Od godziny 17 do 19 będzie się odbywał wyjątkowy spektakl pod nazwą „GOŚĆ SPECJALNY- LABORATORIUM TOŻSAMOŚCI” w przestrzeni miasta Rzeszowa, będący zwieńczeniem trzydniowych warsztatów, a cały opis tego dzisiejszego wydarzenia dostępny jest pod linkiem: https://fb.me/e/4KzoMnrKG.

    GOŚĆ SPECJALNY – LABORATORIUM TOŻSAMOŚCI – widowisko plenerowe w przestrzeni Rzeszowa to rodzaj procesji prowadzonej uliczkami miasta. W poszczególnych miejscach starówki związanych z określonymi funkcjami i wydarzeniami takimi jak Rynek, Synagoga, Plac Farny, kamienice i uliczki miasta, będą odbywały się sceny teatralne ukazujące życie mieszkańców oraz nawiązujące do historii społeczności przedwojennych galicyjskich miasteczek, a to wszystko w oparciu o wyjątkową atmosferę i urok miejsca.

    „Prowadzeni głosem ciekawości widzowie, idą uliczkami miasta od mansjonu do mansjonu, od stacji do stacji, od narodzin, dzieciństwa, przez młodość, dojrzałość, aż po kres. Słowa, obrazy oraz wspomnienia wplecione w „nici wiatru”, w okna kamienic, zaułki i place to opowieść o mieście, o jego mieszkańcach, o historii regionu, kraju. W taki sposób widz jako ten „Gość Specjalny” zwiedza – odwiedza miasto, by dzięki energii miejsca (genius loci) innemu spojrzeniu i gotowości doznawać własnego poczucia obecności i czujności.”

    M.A.

    START: Plac Farny w Rzeszowie – kamienica z muralem „Plan Wiedemanna”, godz. 17:00

    W spektaklu wraz z młodzieżą i dorosłymi uczestnikami warsztatów teatralnych (aktorskich, performerskich, muzycznych, wokalnych i ruchowych) zarówno z Polski jak i Słowacji, wystąpią aktorzy Latającego Teatru Kantorowi: Grażyna Tabor, Monika Adamiec, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Marek Kościółek, Paweł Sroka, Aleksander Zelenko, Marcin Woszczewski, Marcin Nawrocki. Muzycy: Paweł Maziarz – klarnet, Julian Maziarz – gitara, Paweł Piróg – akordeon, Zofia Serafin – werbel, Jan Bysiewicz – werbel. Scenariusz i reżyseria spektaklu: Monika Adamiec

    Wydarzenie „Gość Specjalny” przygotowane jest przez Fundację Na Szlaku Sztuk i Latający Teatr Kantorowi w ramach projektu LABORATORIUM TOŻSAMOŚCI organizowanego przez Urząd Miasta Rzeszowa w ramach Programu INTERREG Polska – Słowacja 2021 – 2027.

    Wszystkie wydarzenia w ramach „Laboratorium tożsamości” można znaleźć, wchodząc na stronę internetową https://fb.me/e/2Vihe0Bvi.

    Także dziś, od 19:30 do 20:30 odbywał się będzie koncert pod nazwą – „Hob’n mir nigndl. Mamy dla Was piosenkę” w okolicach Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, na tarasie od strony południowej ul. Bożnicza. W programie znajdą się m.in. piosenki i melodie rzeszowskiego klezmera Nachuma Sternheima. Wystąpią: Jaga Domka, Monika Adamiec, Dagmara Moskwa, Natalia Zduń, Mirosław Szpyrka. Muzycy: Lidia Reguła – skrzypce, Weronika Sura – akordeon, Paweł Maziarz – klarnet, Kamil Nieznański- bad, Damian Sąsiadek – perkusja.

    A na koniec świętowania Laboratorium Tożsamości, o 20:30 będzie się odbywała jedyna w swoim rodzaju wizualizacja na ścianie synagogi, autorstwa Weroniki Krupy i Mikołaja Garlaka.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com