We wtorek, 13 maja, uczniowie klas ósmych w całej Polsce zasiedli do pierwszego egzaminu kończącego szkołę podstawową. Wśród nich – tysiące młodych mieszkańców Podkarpacia. Tegoroczny maraton rozpoczął się tradycyjnie od języka polskiego. Dla wielu ósmoklasistów to pierwszy tak poważny sprawdzian edukacyjny, a zarazem początek ścieżki wyboru przyszłej szkoły średniej.
W jednej z podkarpackich szkół podstawowych, którą odwiedziliśmy, atmosfera tuż przed egzaminem była mieszanką stresu i skupienia. Uczniowie zjawiali się z wyprzedzeniem, niektórzy jeszcze na ostatnią chwilę przeglądali notatki lub omawiali z kolegami potencjalne tematy wypracowań. Nauczyciele – jak zawsze – próbowali dodać im otuchy, a rodzice, czekając pod szkołą, nerwowo zerkali na zegarki.

Egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut, sprawdza nie tylko znajomość lektur i zasad językowych, ale przede wszystkim umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz formułowania logicznych, przemyślanych wypowiedzi. Jak wynika z relacji uczniów po wyjściu z sali, zadania nie należały do najtrudniejszych, choć niektórzy byli zaskoczeni wyborem tekstów. Duże emocje jak zwykle wzbudziło wypracowanie – w tym roku należało napisać opowiadanie lub rozprawkę na temat związany z jedną z lektur obowiązkowych.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbywa się w nowej rzeczywistości edukacyjnej. Choć pandemia COVID-19 już bezpośrednio nie wpływa na organizację egzaminów, jej skutki – w postaci luk edukacyjnych czy osłabionych kompetencji społecznych – nadal są widoczne. Nauczyciele przyznają, że uczniowie wciąż nadrabiają zaległości z lat nauki zdalnej, a poziom przygotowania jest bardziej zróżnicowany niż przed 2020 rokiem.
W środę uczniowie zmierzą się z matematyką – przedmiotem, który od lat sprawia najwięcej trudności. W czwartek czeka ich egzamin z języka obcego nowożytnego – w większości przypadków będzie to język angielski. Wyniki egzaminów poznamy na początku lipca, a ich znaczenie jest kluczowe przy rekrutacji do szkół średnich. Choć egzamin ósmoklasisty nie przewiduje możliwości niezaliczenia (nie ma progu zdawalności), to zdobyta liczba punktów decyduje o tym, czy uczniowie dostaną się do wymarzonego liceum, technikum czy szkoły branżowej.

Egzaminy ósmoklasisty to nie tylko test wiedzy, ale również pierwszy poważny sprawdzian odporności psychicznej młodych ludzi. Warto pamiętać, że wsparcie ze strony dorosłych – rodziców, opiekunów i nauczycieli – ma w tym okresie ogromne znaczenie. Dla uczniów to czas nie tylko wysiłku intelektualnego, ale i emocjonalnego.