Dokładnie 9 maja na terenie Muzeum-Zamku w Łańcucie, odbył się wyjątkowy spektakl. Swoją premierę miało przedstawienie pod tytułem „Parady”. Wystąpili tego wieczoru, w miniony piątek aktorzy z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który działa przy ul. Sokoła.
Widowisko to, co ciekawe odbyło się w tej samej lokalizacji wiele, wiele lat temu, przedstawiając dzieło teatralne, napisane pod tym samym tytułem przez Jana Potockiego. Współcześni aktorzy wcielili się w role członków dworu Izabeli Lubomirskiej.
Widowisko to wykorzystało historyczne wnętrza łańcuckiego zamku i jego otoczenia – w których ponad 200 lat temu grano tę właśnie sztukę. „Parady” to zbiór sześciu miniatur scenicznych, w których postacie na wzór najlepszych komedii dell’arte wcielają się w role pełne błyskotliwej ironii. Tutaj, tym razem historia połączyła się ze sztuką, a sala wypełniła się po brzegi zainteresowanymi spektaklem gośćmi.
Jacy współcześni aktorzy wcielili się w jakie role?
Izabella z Czartoryskich Lubomirska – Mariola Łabno-Flaumenhaft
Jan Potocki – MACIEJ KARBOWSKI (gościnnie)
Louis Hector Honoré Maxime de Sabran – Robert Żurek
Aleksander Antoni Sapieha – Pawel Gladys
Anna Sapieha z Zamoyskich – ALEKSANDRA PEREK (gościnnie)
Rozyna – Kaja Kozłowska Żygadło
Pietrek – Piotrek Napierała
Reżyserowali Radek Stępień i Michał Świechowski.
Spektakl powstał w ramach projektu pn. Scena Wędrowna i wyruszy w trasę po scenach Podkarpacia. Partnerami premiery są Łazienki Królewskie / Royal Lazienki i Muzeum-Zamek w Łańcucie. Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu pn. Scena Wędrowna. Partnerzy premiery: Muzeum Zamek w Łańcucie i Łazienki Królewskie w Warszawie.
– „Parady” to prawdziwa perełka teatru rokokowego, stworzona przez Jana Potockiego, autora kultowego „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Zostały napisane w 1792 roku na prośbę Izabeli Lubomirskiej, w czasie gdy Europa drżała wskutek Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. W efekcie tekst, początkowo pomyślany jako seria zabawnych scenek dla elit łańcuckiego dworu, ukrył w sobie zarówno ostrą satyrę na społeczne konwenanse, literaturę, politykę, ludzkie słabości, jak i lęki swojej epoki.
– czytamy w opisie wydarzenia, na Facebooku
Po więcej informacji odnośnie całego spektaklu, zajrzyj wchodząc na stronę internetową https://teatr-rzeszow.pl/event/parady/.