Wernisaż nowej wystawy pt. „SKARBONY PAMIĘCI”, odbędzie się już niedługo, bo 25 kwietnia o godzinie 16:00 w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, przy ul. Rynek 6. Podczas wydarzenia wszyscy zgromadzeni posłuchają dodatkowo prelekcji Emilii Polak pt. „Miłość mądrości do ludzi”.
Emilia Polak jest poetką, prozaikiem, badaczką kultury ludowej regionu oraz emerytowaną nauczycielką. Jest autorką licznych publikacji dotyczących kultury ludowej województwa podkarpackiego oraz tomików wierszy. W 2013 r. wydała książkę „Zapisane życie”, która stanowi hołd dla wybitnego rzeszowskiego etnografa Franciszka Kotuli, z którym łączyła ją serdeczna przyjaźń.
Wystawa czasowa p.t. „Skarbony pamięci” ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie będzie dostępna do oglądania od 25 kwietnia 2025 do 30 września 2025. Jej kuratorem jest Monika Zydroń, a po więcej informacji odsyłamy na stronę internetową muzeum – www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl.
W obecnym, 2025 roku Muzeum Etnograficzne świętuje potrójny jubileusz: 90-lecie powstania rzeszowskiego Muzeum, 125. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli oraz 35. rocznicę utworzenia Oddziału Etnograficznego, noszącego jego imię.
Punktem wyjścia dla wystawy stały się refleksje nad działalnością instytucji — od momentu gromadzenia pierwszych zbiorów aż po czasy współczesne — oraz nad specyfiką eksponatów włączonych do muzealnej kolekcji.
Na wystawie „Skarbony pamięci” zaprezentowane będą obiekty, które trafiły do Muzeum Etnograficznego w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Są to zarówno eksponaty nabyte w ramach realizacji długofalowego planu zakupowego, mającego na celu aktualizację i uzupełnienie istniejących kolekcji, jak i spontaniczne dary od osób prywatnych, które nierzadko obdarzają przekazywane przedmioty szczególnym ładunkiem emocjonalnym.
Osobną kategorię stanowią obiekty pozyskiwane podczas badań terenowych, prowadzonych nieprzerwanie od 1956 roku aż do dziś.
Ekspozycja „Skarbony pamięci” pokazuje rozwój jaki na przestrzeni lat przeszły kolekcje gromadzone w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Musimy pamiętać, że etnografia zajmuje się badaniem kultury ludowej, która nieustannie ewoluuje, podlegając ciągłym zmianom. Wiele zjawisk, które kiedyś uważane były za powszechne, dziś traktujemy jako unikatowe. Jest to doskonale widoczne również na przykładzie kolekcji muzealnych, które w sposób linearny obrazują zmieniające się mody i upodobania ludności wiejskiej i małomiasteczkowej.
„Tą wystawą chcielibyśmy wyrazić naszą ogromną wdzięczność wszystkim Przyjaciołom Muzeum — Darczyńcom i osobom, które pomogły wzbogacić nasze zbiory o nowe, wyjątkowe przedmioty. Dziękujemy za przekazanie pamiątek rodzinnych, osobistych przedmiotów i obiektów artystycznych, które dziś w murach Muzeum stają się czymś więcej niż tylko eksponatami — stają się Skarbonami Pamięci, cennymi śladami po ludziach i czasach, które warto ocalić dla przyszłych pokoleń.”
– podkreślają pracownicy Muzeum
Wystawa dofinansowana z Budżetu Województwa Podkarpackiego.