Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Oddział Okręgowy NBP w Rzeszowie zapraszają na obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. W budynku muzeum, przy ul. 3 Maja 19 w Rzeszowie, już 24 kwietnia, w czwartkowe południe – punkt 12-ta rozpoczną się całe obchody, związane z tą wyjątkową rocznicą.
Co znajdzie się w programie wydarzenia?
12:00 – Rozpoczęcie uroczystości i powitanie zaproszonych gości
12:10 – Jerzy Guniewski, Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie – Prezentacja monet kolekcjonerskich „Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego”
12:30 – Część konferencyjna:
– Rafał Kocoł – Legenda Szczerbca, miecza koronacyjnego polskich królów
– dr Aleksandra Haligowska – Upamiętnienie godne króla – rzeszowskie „obchody bolesławowe” w 1925 r. w świetle lokalnej prasy.
– Dariusz Dziopak – Od denara do monety kolekcjonerskiej. Numizmatyczna podróż śladami Bolesława Chrobrego
13:30 – Przemówienia zaproszonych gości, dyskusja
Kim był Bolesław Chrobry?
Bolesław I Chrobry (Wielki) (ur. 967, zm. 17 czerwca 1025 (58 lat)) – władca Polski z dynastii Piastów w latach 992–1025, książę Polski od 992 i pierwszy koronowany król Polski (od 1025), w latach 1003–1004 także książę Czech jako Bolesław IV. Był synem Mieszka I, księcia Polski i Dobrawy, czeskiej księżniczki. Ani miejsce, ani dokładna data urodzenia Bolesława nie są znane. Objął rządy w 992.
Koronacja Bolesława Chrobrego
Wiosną 1025 roku miało miejsce znamienne wydarzenie – dotychczasowy książę Bolesław, nazwany później przez potomnych Wielkim lub Chrobrym, dopełnił aktu koronacji królewskiej, stając się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Pierwsza koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była również aktem politycznym, manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto też odtąd określać i opisywać jako królestwo.