Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) startuje z kolejną strategiczną inwestycją. Spółka podpisała umowę na budowę dwóch nowoczesnych osadników wtórnych w oczyszczalni ścieków w Rzeszowie. Wartość projektu to blisko 47 milionów złotych. – Rozbudowa oczyszczalni ścieków to nie tylko rozwój naszej firmy, ale także wsparcie dla rozwoju aglomeracji rzeszowskiej – podkreśla Marcin Lewandowski, prezes MPWiK Rzeszów.
Umowę podpisali prezes MPWiK Marcin Lewandowski oraz prezes firmy Miko-Tech, Piotr Zwardoń. Uroczystość odbyła się w rzeszowskim ratuszu w obecności prezydenta miasta, Konrada Fijołka.
Firma Miko-Tech z Łazisk Górnych na Śląsku specjalizuje się w budowie i modernizacji oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Na swoim koncie ma już 72 duże inwestycje o łącznej wartości niemal 338 milionów złotych.
W ramach tej inwestycji w Rzeszowie powstaną dwa nowe osadniki wtórne. Projekt jest częścią większego przedsięwzięcia pn. „Zwiększenie wydajności hydraulicznej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Rzeszowie wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej”, którego łączny koszt to 226 mln zł brutto. MPWiK Rzeszów uzyskał na jego realizację dofinansowanie w wysokości blisko 130 mln zł z programu FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zaledwie dwa tygodnie wcześniej MPWiK podpisał umowę z firmą Inżynieria Rzeszów na budowę zbiornika wstępnego w oczyszczalni ścieków, którego wartość sięga 53 milionów złotych.
Koszt budowy dwóch nowych osadników to blisko 47 milionów złotych. – Dziękuję firmie Miko-Tech za zainteresowanie naszą inwestycją i złożenie najlepszej oferty. To dla nas bardzo ważne i cenne, że możemy wspólnie realizować ten projekt – zaznaczył prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.
Jak wyjaśnia Robert Potoczny, dyrektor ds. technicznych MPWiK Rzeszów, przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie przygotowanie terenu: usunięcie obecnych poletek osadowych, wywiezienie osadów oraz kilkunastu tysięcy metrów sześciennych ziemi, a także przeprowadzenie niezbędnych rozbiórek. Dopiero po zakończeniu tych prac ekipy przystąpią do budowy.
Każdy z nowych osadników będzie miał imponującą średnicę 42 metrów i pojemność czynną około 5 tysięcy metrów sześciennych. Osadniki zostaną wyposażone w nowoczesną infrastrukturę, w tym zgarniacze ssawkowe oraz hydrograf, co zapewni ich wydajną i bezawaryjną pracę.
Po zakończeniu inwestycji oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie będzie dysponować aż sześcioma nowoczesnymi osadnikami wtórnymi, co znacznie zwiększy jej możliwości przerobowe. – Rozwój oczyszczalni pozwala nie tylko na dalszy rozwój miasta Rzeszowa, ale także na przyjęcie ścieków z ościennych gmin. To otwiera nowe możliwości współpracy i wspiera rozwój lokalnych samorządów, które borykają się z problemami w zakresie oczyszczania ścieków – podkreśla prezes Marcin Lewandowski. MPWiK Rzeszów już podpisało umowę na przyjmowanie ścieków z gminą Świlcza oraz porozumienie z Głogowem Małopolskim i planuje dalsze rozszerzanie zasięgu swoich usług.
Realizowany projekt to największe przedsięwzięcie w historii MPWiK Rzeszów i jedno z największych w dziejach miasta. Obejmuje on m.in. budowę kanalizacji sanitarnej DN 800 mm w rejonie ulic Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej oraz w obrębie nowego łącznika drogowego między ulicami Warszawską a Lubelską. Inwestycja pozwoli na skuteczne odbieranie ścieków z północno-zachodniej części Rzeszowa.
Kluczowym elementem projektu są cztery zadania inwestycyjne o wartości ponad 120 milionów złotych, które zwiększą wydajność oczyszczalni o 25 procent. Dodatkowo, planowana jest bezwykopowa modernizacja głównej magistrali wodociągowej, która zaopatruje Rzeszów w wodę. Dzięki temu mieszkańcy miasta będą mogli liczyć na stabilne i bezawaryjne dostawy wody.