Wczoraj, 6 kwietnia, w niedzielne popołudnie odbył się w Rzeszowie Jarmark Wielkanocny, z okazji nadchodzących Świąt, które w tym roku wypadają 20 oraz 21 kwietnia. W tym roku, ze względu na remont kostki brukowej na rzeszowskim Rynku, zmieniono lokalizację imprezy i odbyła się ona przy Fontannie Multimedialnej. Mimo kapryśnej pogody, rzeszowianie wybrali się na to wydarzenie, a oprócz licznych występów, animacji i zabaw dla dzieci, był przygotowany Kiermasz Wielkanocny, żurek do skosztowania oraz na końcu koncert, zwieńczający wszystko.
Do tego odbył się pokaz kulinarny, zaśpiewał Robert Kasprzycki grając na gitarze, wystąpił chór oraz skrzypaczka. Gorący żurek przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Na uczestników imprezy czekało sporo stoisk z kiermaszem. Można było kupić rękodzieło, produkty spożywcze, akcesoria do domu, dekoracje świąteczne, ozdoby wielkanocne i wiele więcej. Na miejscu była również przygotowana strefa Radia Eska.
Jeśli chodzi o sam Kiermasz Wielkanocny, można było na nim kupić między innymi – soki, syropy, suszone zioła, ciastka, ciasta, przetwory owocowe, warzywne, palmy, wyroby rękodzielnicze, ozdoby wielkanocne, koszyczki. Można było otrzymać sadzonki czosnku niedźwiedziego w doniczkach. Do tego, dostępne były kartki świąteczne, kurczaki z włóczki, wianki, ale też wyroby pszczelarskie. Pierniki z nadrukiem, rękodzieło wykonane na szydełku – ozdobne jajka, kury, baranki wielkanocne z ciasta drożdżowego, baranki maślane, domowe ciasteczka i oczywiście babeczki, czy stroiki wielkanocne każdy rzeszowianin mógł również kupić. Na kiermaszu przygotowane były też ozdobne deski do krojenia, czy świece wykonane z naturalnego wosku sojowego. Nie mogło zabraknąć oczywiście kolorowych pisanek, świec w kształcie wielkanocnych zajączków, czy olejków eterycznych. Były także dostępne ozdoby wykonane z makramy. Były również możliwe do kupienia liczne kompozycje florystyczne, czy dekoracje drewniane. Oprócz tego, wszystkie panie mogły tutaj znaleźć biżuterię artystyczną. Były też ozdoby wykonane z bibuły, różne oleje, powidła, chleby oraz pierniki litewskie. Nie mogło zabraknąć oczywiście koszyczków, również takich dla małych dzieci. Były też ikony pisane ręcznie i wiele więcej.
Wydarzenie zorganizował Rzeszowski Dom Kultury wraz z Urzędem Miasta Rzeszowa. Było ono objęte patronatem Ministra do spraw Unii Europejskiej podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku.