niedziela, 27 kwietnia, 2025
+

    Rzeszów z piątym wiceprezydentem? Sejm pracuje nad zmianą ustawy!

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Rzeszów z piątym wiceprezydentem? Sejm pracuje nad zmianą ustawy! Sejmowa Komisja ds. Samorządu Terytorialnego prowadzi prace nad nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, która może istotnie zmienić strukturę zarządzania w największych polskich miastach.

    Projektowana zmiana art. 26a przewiduje zwiększenie maksymalnej liczby zastępców prezydenta miasta z czterech do pięciu w gminach przekraczających 200 tysięcy mieszkańców. Wśród pierwszych miast, które miałyby skorzystać z nowych przepisów, wskazywany jest Rzeszów.

    Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają prezydentowi miasta powyżej 200 tysięcy mieszkańców powołać maksymalnie czterech zastępców. W praktyce jednak, w takich miastach zakres zadań realizowanych przez samorząd ulega stałemu poszerzaniu. Rosnąca liczba projektów inwestycyjnych, obowiązków związanych z absorpcją funduszy unijnych, rozwój polityki mieszkaniowej, transformacja energetyczna czy wdrażanie usług cyfrowych – wszystko to powoduje potrzebę głębszego podziału kompetencji w ramach organu wykonawczego.

    fot. UM Rzeszów

    Projekt nowelizacji zakłada, że decyzja o powołaniu piątego zastępcy będzie należała do prezydenta miasta, jednak musi być poprzedzona analizą organizacyjną i oceną skutków finansowych. Nowy wiceprezydent miałby odpowiadać za konkretne obszary, niepowielające kompetencji już istniejących zastępców. Planowane zmiany mają charakter systemowy i mają zapewnić większą elastyczność w organizacji pracy urzędów miast, których zadania i struktura znacząco się rozrosły w ostatnich latach.

    Rzeszów, mimo że formalnie liczba zameldowanych mieszkańców oscyluje w okolicach progu 200 tysięcy, od dawna funkcjonuje jak metropolia. Liczne inwestycje infrastrukturalne, rozwinięta strefa ekonomiczna, rozbudowana sieć instytucji publicznych oraz znaczenie administracyjne regionu sprawiają, że miasto spełnia kryteria przewidziane w projekcie ustawy. Władze Rzeszowa już analizują możliwości wdrożenia nowych rozwiązań i ewentualnego rozszerzenia kadry zarządzającej w ratuszu.

    Zakończenie prac legislacyjnych nad nowelizacją art. 26a ustawy o samorządzie gminnym planowane jest na drugi kwartał 2025 roku. Jeśli przepisy wejdą w życie, Rzeszów stanie się jednym z pierwszych miast w kraju, które skorzystają z nowych możliwości organizacyjnych, powołując piątego wiceprezydenta. W magistracie mogą być już prowadzone wstępne analizy dotyczące przyszłego zakresu jego kompetencji i obszarów nadzoru.

    .

    .

    .

    .

    .

    .

    .

    Artykuł z okazji Prima Aprilis










    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com