Projekt Kulturalna Kawka nabiera tempa! Za nami pierwsze warsztaty, podczas których uczniowie rzeszowskich szkół mieli okazję własnoręcznie tworzyć tradycyjne zabawki etno, by odkryć ich mechanizmy i symbolikę. A wszystko to w twórczej atmosferze, pełnej ciekawych rozmów i kreatywnej pracy! Oryginalny design i prostota wykonania sprawiają, że są to idealne zabawki antystresowe. Dzieci uczą się cierpliwości i rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawki, którym czas umknął, są wpisane w nasz kontekst kulturowy, nawiązują do podań i bajek, dziecięcych opowieści.
Jak działają ptaki-klepaki?
Co sprawia, że zabawka wprawiona w ruch „ożywa”?
Jak dawniej wykonywano drewniane figurki i jakie historie za nimi stoją?
Dzięki tym zajęciom młodzi uczestnicy nie tylko poznali rzemieślnicze techniki i tradycyjne materiały, ale też przygotowali się do kolejnego etapu – budowania własnych, nowoczesnych wersji etno-zabawek, wykorzystując elementy druku 3D i współczesnego designu.
A to dopiero początek przygody! Przed nami kreatywne zajęcia tym razem i dla dorosłych, bo… Kulturalna Kawka to całoroczny cykl kameralnych spotkań, wykładów i warsztatów w sympatycznej atmosferze w towarzystwie przysłowiowej „małej czarnej”, mający na celu popularyzację kultury, sztuki oraz ochronę dóbr dziedzictwa narodowego wśród mieszkańców Rzeszowa. Projekt jest podzielony na cztery główne obszary tematyczne – sztuki użytkowe, malarstwo i rysunek grafika i architektura. Uczestnicy projektu zostaną zaangażowani w aktywne poznawanie i tworzenie sztuki w kameralnych grupach, co sprzyja inspiracji, integracji i rozwijaniu kreatywności. Poznają techniki rysunkowe (ołówek, węgiel, pastel, tusz) oraz graficzne (linoryt, monotypia, różne techniki druku).
Całość zwieńczy podsumowująca wystawa w Galerii Miejskiej przy Zespole Sztuk Plastycznych w Rzeszowie w grudniu tego roku.