Kto z nas nie pamięta książki z dzieciństwa, autorki Astrid Lindgren pod tytułem „Dzieci z Bullerbyn”? A te osoby, które nie mogą jej sobie przypomnieć, za jakiś czas odświeżą pamięć. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zdradził ostatnio, że jego aktorzy przygotowują się, razem z nadejściem astronomicznej wiosny do całkiem nowego spektaklu, który powstaje w oparciu o tę popularną powieść.
Dopiero trwają próby. Jak podaje Siemaszkowa, już w maju i czerwcu 2025 roku widzowie będą mogli zobaczyć ten nowy spektakl na deskach teatru. Planowany pokaz przedpremierowy twórcy zapowiadają, że zostanie zagrany 31 maja na Dużej Scenie i powstaje on w ramach 63. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych: 04 Festiwalu Arcydzieł.
Kto jest jego twórcą?
▪️przekład: Irena Szuch-Wyszomirska
▪️reżyseria, adaptacja, teksty piosenek: Sławomir Narloch
▪️scenografia i kostiumy: Maks Mac
▪️muzyka: Jakub Gawlik
▪️przygotowanie wokalne: Magdalena Czuba
▪️reżyseria światła: Karolina Gębska
▪️obsada: Joanna Baran-Marczydło, Michał Chołka, Robert Chodur, Jakub Gąsior, Marek Kępiński, Maciej Kokot, Aniela Kowalska, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Mateusz Marczydło, Piotr Napieraj, Aleksandra Ożóg, Stanisław Twaróg.
▪️inspicjentka: Anna Jochym
O czym jest książkowa historia?
„Dzieci z Bullerbyn” (szw. Alla vi barn i Bullerbyn) – książka dla dzieci napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren w 1947 roku. W książce dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z liczącej trzy zagrody osady Bullerbyn, na przestrzeni trzech kolejnych lat. Lisa na początku utworu ma 7 lat. Mieszka w zagrodzie Środkowej, jej braćmi są Bosse i Lasse. Uwielbia bawić się lalkami i chodzić do szkoły. Czyta dziecięcą gazetę „Wiosna Szwecji”. Jest wesoła i pełna pomysłów.