czwartek, 24 kwietnia, 2025
+

    Do 30 marca można oglądać wystawę eksponatów pochodzących sprzed 3 200 lat, w Jarosławiu

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W jarosławskim muzeum, do prawie końca marca 2025 roku, można cały czas oglądać wystawę eksponatów, które zostały znalezione we wschodniej Słowacji, a archeolodzy datują je, że pochodzą sprzed 3 tys. 200 lat. Warto wybrać się do Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, które znajduje się przy ul. Rynek 4, w godzinach i dniach jego otwarcia. Wystawa czasowa nazywa się „Skarb z Trhovište”.

    W 2017 roku właśnie w miejscowości Throvište w tym kraju, odkryto skład cennych przedmiotów wykonanych z brązu: dwa hełmy grzebieniowe z dwiema parami napoliczników oraz dwa spiralne naramienniki, datowane na młodszą epokę brązu, tj. ok. 1200 roku przed Chrystusem.

    Wystawa „Skarb z Trhovište” została przygotowana przez PhDr. Dáriusa Gašaja z Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Prezentuje znaleziska, które są przykładem zwyczaju składania do ziemi lub środowiska wodnego (np. rzek, bagien etc.) wartościowych przedmiotów wykonanych z brązu, praktykowanego przez wiele społeczności zamieszkujących tereny Europy w epoce brązu.

    Znalezisko to jest szczególnie wyjątkowe, ponieważ archeolodzy odkryli w jednym miejscu aż dwa hełmy, które pochodzą jeszcze z epoki brązu. Były to przedmioty w tym czasie bardzo cenne, na które mogły pozwolić sobie tylko elity. Były symbolem luksusu, wyższego statusu oraz władzy ich posiadaczy, którą sprawowali nad swoimi podwładnymi.

    Jak wykazały badania, hełmy z Throvište zostały wykonane w warsztatach metalurgicznych, które znajdowały się tysiące lat temu na terenie Europy Zachodniej, prawdopodobnie w północnej części Półwyspu Apenińskiego. O ich wielkim znaczeniu, świadczy szczególnie fakt, że oba hełmy, oba znaleziska odkryte w tym słowiańskim mieście, posiadają ślady intensywnego użytkowania oraz tego, że podczas ich używania, przechodziły również naprawy. Łącznie, z terenu Europy znanych jest tylko pięć takich zabytków, o takim podobieństwie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com