Władze Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów zawarły umowę z firmą Strabag dotyczącą realizacji kolejnego etapu ważnych inwestycji infrastrukturalnych. Kontrakt obejmuje drugi etap budowy równoległej drogi kołowania oraz pierwszy etap kompleksowej przebudowy 700-metrowego odcinka drogi startowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
Inwestycja będzie realizowana od kwietnia 2025 do września 2026 roku, a jej łączny koszt oszacowano na prawie 115 milionów złotych. W podpisaniu umowy uczestniczył m.in. marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl.
Umowę w imieniu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka podpisali Adam Hamryszczak oraz Bartosz Górski – prezes i wiceprezes zarządu, a ze strony firmy Strabag – Janusz Bucior, dyrektor techniczny dyrekcji wschodniej.
Podpisana umowa sprawi, że infrastruktura lotniska, na które skierowane są oczy całego świata, stanie się jeszcze bardziej nowoczesna, sprawna i bezpieczna. Chciałbym podkreślić, że prace zostaną przeprowadzone w sposób niezakłócający bieżącego funkcjonowania portu. Lotnisko odgrywa kluczową rolę w zadaniach związanych z pomocą militarną oraz humanitarną i nadal będzie je realizować. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie również istotne w odbudowie Ukrainy.
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego
Zakres inwestycji zakłada:
- realizację drugiego etapu równoległej drogi kołowania,
- budowę dwóch nowych prostopadłych łączników drogi kołowania z pasem startowym,
- rozbudowę płyty do zawracania samolotów po wschodniej stronie lotniska,
- rozbiórkę starej nawierzchni na 700-metrowym fragmencie operacyjnym drogi startowej oraz poboczy,
- wykonanie nowej nawierzchni na pasie startowym i poboczach,
- rozbudowę towarzyszącej infrastruktury technicznej.
Cieszy mnie, że prace poprowadzi firma z doświadczeniem na wielu lotniskach. Choć inwestycja wiąże się z pewnymi ograniczeniami, to po jej zakończeniu wzrośnie wytrzymałość i nośność drogi startowej, a przedłużenie równoległej drogi kołowania zwiększy liczbę operacji i poprawi bezpieczeństwo. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli ten projekt, a w szczególności udziałowcom lotniska.
Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.
Projekt inwestycji opracowało renomowane Biuro Projektów Dróg i Mostów „BBKS-Projekt”. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF Military Mobility) na lata 2021-2027. Kwota unijnego dofinansowania wynosi ponad 11 milionów euro. Dodatkowe środki zapewnili również wspólnicy lotniska: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego (20 mln zł) oraz Polskie Porty Lotnicze (15 mln zł).
Przed nami ambitne wyzwanie i wymagający harmonogram, ponieważ prace będą prowadzone przy czynnym lotnisku. Jesteśmy jednak pewni, że sprostamy zadaniu, dzięki doświadczeniu naszego zespołu i owocnej współpracy.
Janusz Bucior, prokurent i dyrektor techniczny dyrekcji wschodniej Strabag sp. z o.o.
Firma Strabag została wybrana do realizacji projektu ze względu na bogate doświadczenie w prowadzeniu inwestycji lotniskowych. Przedsiębiorstwo prowadziło już wcześniej prace na terenie lotniska w Jasionce, a także uczestniczyło w inwestycjach na lotniskach w Dęblinie i Wrocławiu.