poniedziałek, 28 kwietnia, 2025
+

    Jest już po premierze spektaklu „Ford” w Siemaszkowej, razem z nagrodzeniem wybitnych osób, związanych z teatrem

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W ubiegłą sobotę – 15 marca, wieczorem odbyła się premiera spektaklu pod tytułem „Ford”, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 7-9. Wydarzenie to było połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru, a oprócz przedstawienia, nagrodzono również po nim wybitne postacie związane z teatrem, specjalnymi odznaczeniami.

    Jeśli chodzi o odznaczenia, zostały przyznane po spektaklu wybitnym artystom – Nagrody Dyrektora Teatru Jana Nowary oraz Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa, wręczyła Zastępczyni Prezydenta Krystyna Stachowska. Jeśli chodzi o Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego, podarowała je osobiście członkini Zarządu Województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Laureatami zostali Sławomir Gaudyn – aktor i reżyser oraz Mieczysław Napieraj – aktor, Robert Żurek – aktor, Krzysztof Motyka – artysta plastyk, autor plakatów do sztuk teatralnych, kurator Biennale Plakatu Teatralnego. Także specjalne wyróżnienie dostali Marek Kępiński – aktor oraz Elżbieta Daniel – pracownica Działu Administracyjno – Gospodarczego.

    „Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru składam wszystkim Państwu – ludziom teatru serdeczne wyrazy uznania, podziękowania i gratulacje. Wyrażam wdzięczność dla dyrekcji i całego zespołu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie za pasję, zaangażowanie i talent, którymi obdarzacie nas każdego dnia.”

     – powiedziała członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska – Jedynak na scenie rzeszowskiego teatru

    Podczas zwieńczenia całego wydarzenia, nie zabrakło słów uznania, ukłonów, podsumowań, czy też gratulacji i kwiatów. Zgromadzona widownia mogła obejrzeć wspaniały, premierowy spektakl, który grany będzie jeszcze wiele razy w Siemaszkowej i każdy będzie mógł go jeszcze zobaczyć, kupując wcześniej bilety i rezerwując sobie miejsce.

    „Emocje dzisiejszego święta mają dla nas wyjątkową moc, ponieważ ciągle mamy w pamięci obchodzone niedawno 80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. Ta piękna liczba ma wymiar epokowy, a co za tym idzie oznacza ogromny dorobek i doświadczenie rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Ta świadomość z całą pewnością podnosi rangę i powagę Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego w instytucji, której dumnym organizatorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego. Myśląc o teatrze jesteśmy świadomi wyzwań, które łączą się z życiem naszej Siemaszkowej, zarówno wyzwań dotyczących pracy świetnego zespołu pod kierownictwem Jana Nowary, jak i przestrzeni, w której tworzy się sztuka”

    – mówiła członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jednak.

    „Wszyscy miłośnicy rzeszowskiego teatru wiedzą, że przed nami wielka inwestycja, budowa Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która kosztem 85 mln zł da teatrowi nowe szanse i możliwości, dzięki scenie dla ok. 200-osobowej widowni, przestrzeni  performatywnej i przestrzeni ekspozycyjnej z Szajna Galerią. Wierzę, że sam budynek i jego ciekawa bryła stanie się nową ikoną kultury Podkarpacia. Niech popularna „Siemaszka” zawsze kojarzy się z duchową ucztą i katharsis na najwyższym poziomie.”

    – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

    „Forda” wyreżyserował Marcin Wierzchowski, twórca nagradzanych „Idiotów”, „Hańby” i “Sekretnego życia Friedmanów”. Jest to opowieść o życiu Aleksandra Forda, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej kinematografii, twórcy pierwszej polskiej superprodukcji filmowej „Krzyżacy”. Spektakl, opowiada o miłości, ambicjach oraz zdradzie i jest poruszającym widowiskiem także o miłości. Wszystko to, ukazane jest z perspektywy kobiet, które wpływały na życie słynnego filmowca.

    Kim był Aleksander Ford, twórca pierwszej polskiej superprodukcji filmowej Krzyżacy? Wybitnym reżyserem, czy też egoistą, którego ambicje niszczyły ludzi wokół niego? Tego dowiecie się, wybierając się oczywiście na spektakl. Bilety można kupować i jednocześnie rezerwować miejsce, wchodząc na stronę internetową https://teatr-rzeszow.pl/kalendarium/. Spektakl trwa 220 minuty, z dwiema przerwami.

    Spektakl realizowany jest w ramach zadania pn. Międzynarodowy Dzień Teatru z premierą spektaklu pt. „FORD”. Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

    Kto jest twórcą spektaklu?

    Autor: Marcin Wierzchowski, Michael Rubenfeld

    Reżyseria: Marcin Wierzchowski

    Asystentka reżyseria: Joanna Różniak

    Muzyka: Marta Zalewska

    Scenografia: Joanna Załęska

    Kostiumy: Paula Grocholska

    Reżyseria świateł: Szymon Kluz

    Inspicjentka/ Suflerka: Małgorzata Depta

    Kto zasiada w obsadzie? Jacy aktorzy występują w tym spektaklu?

    ROBERT ŻUREK

    STANISŁAW TWARÓG

    ALEKSANDRA OŻÓG

    PIOTR MIECZYSŁAW NAPIERAJ

    MAŁGORZATA MACHOWSKA

    JUSTYNA KRÓL

    KAJA KOZŁOWSKA-ŻYGADŁO

    ANIELA KOWALSKA

    KAROL KADŁUBIEC

    JÓZEF HAMKAŁO

    JAKUB GĄSIOR

    JOANNA BARAN-MARCZYDŁ

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com