czwartek, 27 marca, 2025
+

    Za nami turniej w układaniu Kostki Rubika, na rzeszowskiej Hali Podpromie!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    To był niesamowity, emocjonujący turniej World Cube Association w układaniu kostki Rubika na czas, Rzeszów Open 2025. Oprócz głównie młodych uczestników rozgrywek, gościem zawodów był Marcin Deręgowski, Wiceprezydent Rzeszowa oraz Pan Adrian Rudawski, Dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Oficjalnie otworzyli oni turniej w Kostce Rubika. Życzyli oni wszystkim układającym taką kostkę oczywiście powodzenia.

    W sumie, do rzeszowskiej Hali Podpromie do naszego miasta przyjechało 120 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w 9 konkurencjach. Widzowie mogli wejść na widownię bezpłatnie, by móc na żywo kibicować i oglądać niesamowite rozgrywki oraz to, jak topowi zawodnicy pobijają kolejne rekordy w układaniu Kostki Rubika.

    Impreza rozpoczęła się o 9 rano, a pierwsze konkurencje ruszyły nieco później. Zawody potrwały aż do popołudnia, od 8 marca (soboty) do 9 marca (niedzieli). Więcej informacji, odnośnie programu imprezy znajdują się pod linkiem https://www.worldcubeassociation.org/competitions/RzeszowOpen2025?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0y1ciBfTtvIKn5ss-UW_xaleMZBnd1_dtAQJnnOuqd7LkLyPtm5RFal4Q_aem_4V3hfmU5q9GHmkHGTiQ4uw#competition-schedule.

    Dla tych, którzy może nie wiedzą – Kostka Rubika (węg. Bűvös kocka – „magiczna kostka”) to zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a w 1976 roku skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc.

    Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad tryliony.

    Optymalne rozwiązanie

    Od początku rozpowszechnienia kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego ułożenia. Już w 1995 wiedziano, że optymalna liczba zawiera się w przedziale 20-29, czyli istnieje pomieszana kostka, którą da się ułożyć tylko w 20 lub więcej ruchach oraz każdą kostkę da się rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. W 2010 zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że ‘boską’ liczbą dla kostki Rubika jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów).

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com