czwartek, 27 marca, 2025
+

    Dzisiaj jest Środa Popielcowa. Obowiązuje post ścisły, a w Kościołach Katolickich księża posypują głowy wiernych popiołem

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dziś – 5 marca wypada w Kościele Katolickim Środa Popielcowa. Od dzisiaj zaczyna się okres Wielkiego Postu, który będzie trwał 40 dni, z wyłączeniem niedziel. To wyjątkowa okazja, aby wybrać się i posłuchać rekolekcji, które głoszą księża w wielu kościołach oraz aby wyspowiadać się. To także dzień, w którym w kościołach w Polsce, księża posypują głowy wiernych popiołem. Również dzisiaj obowiązuje post ścisły, przede wszystkim wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. To czas, w którym zakończył się okres karnawałowy, również tzw. ostatki. Teraz, przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych, które w tym roku wypadają 20 oraz 21 kwietnia.

    Obowiązuje nas dzisiaj post ścisły

    Oprócz tego, że wszyscy oprócz dzieci i młodzieży do 14 roku życia nie jedzą mięsa, obowiązuje również dzisiaj post ścisły dla osób między 18 a 60 rokiem życia. Należy ograniczyć dzisiaj liczbę posiłków do dwóch lekkich oraz jednego sytego posiłku. Dzisiaj także wszyscy wierni odwiedzają licznie kościoły, uczestnicząc we mszy świętej.

    Posypywanie głów wiernych popiołem

    Według obrzędów katolickich kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Mszał Rzymski określa dwie formuły modlitewne i w obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i błaganiu o oczyszczenie z grzechów, przez który ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa. Następnie następuje właściwy obrzęd posypania. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz. Tradycja posypywania popiołem na znak pokuty sięga VIII w. Od XI stulecia zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty. Popiół jest symbolem umartwienia i nawrócenia się. Podobnie jak ogień, symbolizuje on moc oczyszczającą. 

    Post, droga krzyżowa, gorzkie żale

    Przed Świętami Wielkanocnymi, w Kościele Katolickim odprawia się nabożeństwo drogi krzyżowej. Uczestniczenie krok po kroku – w czternastu stacjach, ma upamiętnić historię męki Chrystusa od sądu Piłata aż po złożenie ciała do grobu. Odprawia się również gorzkie żale. To pieśni i modlitwy pasyjne, które pomagają wiernym przeżywać mękę Chrystusa, odmawiane we wszystkie niedziele Wielkiego Postu. Podczas postu, każdy indywidualnie może przygotować się szczególnie duchowo do Wielkanocy. To czas idealny na modlitwę, refleksję i pokutę, aby dobrze przygotować się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to także czas na pomaganie ubogim, biednym i wszystkim potrzebującym. Kościół naucza, że prawdziwa jałmużna to nie dawanie tego, co zbywa, ale dawanie, które wiąże się z wyrzeczeniem, odmówieniem sobie czegoś, by podzielić się dobrem z drugim człowiekiem.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com