piątek, 20 czerwca, 2025
+

    Trwają Dni Solidarności z Ukrainą. Co odbywa się w Rzeszowie w ramach trzeciej rocznicy rozpoczęcia agresji?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W dniach od 22 – dzisiaj do 24 lutego w przestrzeni miasta Rzeszowa odbywa się cały cykl wydarzeń, który ma na celu wyrażenie solidarności z zaatakowanym przez Rosjan narodem Ukraińskim. Podobne wydarzenia odbywa się w stolicy Podkarpacia od lutego 2023 roku, a ich pomysłodawcą jest Maciej Staszewski, prezes stowarzyszenia ArtCity. Dwa lata temu stworzył on akcję o nazwie „Płomień Solidarności”, która polega na rozpaleniu ognia będącego symbolicznym wyrazem wsparcia, a następnie „przekazaniu go” w inne miejsca za pomocą streamingu online.

    Obecnie „Płomień Solidarności” jest osią wielu wydarzeń tematycznych, które w najbliższy weekend i przypadający po nim poniedziałek odbędą się w Rzeszowie. W organizację, oprócz stowarzyszenia ArtCity, włączonych jest wiele innych organizacji: Ukraiński Dim w Rzeszowie, KOD Podkarpackie, Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas, Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project, Fundacja Welcome Rzeszów, Fundacja Folkowisko, portal Mapuj Pomoc, Fundacja Orzesz, Akcja Demokracja oraz Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Tworzenie „Płomienia Solidarności” wsparte zostało również przez następujące instytucje: Urząd Miasta Rzeszowa, Uniwersytet Rzeszowski i Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa.

    „W poniedziałek, 24 lutego, miną już 3 lata od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie. Wojny, w której napastnik nie przestrzega żadnych zasad. Wojny, w której Ukraina traci tysiące obywateli, krytyczną infrastrukturę, dorobek pokoleń. Coraz więcej miast obraca się w ruinę, coraz więcej ludzi staje się fizycznymi lub psychicznymi kalekami. A my, w bezpiecznej części Europy, coraz szybciej i coraz chętniej pozwalamy sobie na niepamięć. Dwudziesty czwarty lutego to dzień, w którym o tym przypomnimy!

    Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w akcjach zorganizowanych, aby w trzecią rocznicę rozpoczęcia przez agresora napaści pokazać swoje poparcie dla ukraińskiego narodu. Wyraz solidarności jest – zwłaszcza w bieżących dniach – bardzo ważny dla naszych przyjaciół z Ukrainy”

    – podają organizatorzy wydarzenia

    „Dni Solidarności” – spotkajmy się w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego

    Wydarzeniem otwierającym cykl są „Dni Solidarności”, które w całości odbędą się w budynkach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rozpoczęły się one 22 lutego o godzinie 11:00 w budynku A1 i składają się z panelu debat tematycznych, którego druga część jest planowana na dzień następny, czyli jutro.

    W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, w sobotę o 18:00 odbędzie się koncert fortepianowy organizowany przez Polsko-Ukraińską Fundację im. Ignacego Jana Paderewskiego, podczas którego wystąpi Denys Burdejny. Jest to pochodzący z Winnicy pianista, laureat I nagrody IV Międzynarodowego Instrumentalnego Konkursu imienia I. J. Paderewskiego, mający na koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i ogólnoukraińskich. W niedzielę o 17:00 organizatorzy zapraszają do auli Uniwersytetu na pokaz filmu „Przechwycone” (tytuł odnosi się do warstwy dialogowej, którą stanowią wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy żołnierzy rosyjskich z rodzinami). Ten obraz to najgłośniejszy ukraiński dokument roku, nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Festiwalu Watch Dogs.

    W pomieszczeniach, gdzie odbywają się debaty, zaprezentowane zostaną również zdjęcia ukraińskich fotografów Vlady i Konstantyna Liberov, którzy przez rok, towarzysząc żołnierzom, dokumentowali wydarzenia przy froncie i skutki wojny. Część zdjęć będzie prezentowana na wystawie plenerowej na Rynku.

    Pierwszy dzień obchodów na Uniwersytecie Rzeszowskim, na al. Rejtana już za nami. W budynku A1, 22 lutego, od 11 do 15:30 trwały następujące debaty:

    11:00 – Uroczyste rozpoczęcie „Dni Solidarności” prof. dr hab. Jolanta Szempruch, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Rzeszowskiego

    11:30 – 13:00 Debata 1: Rzeszów – 3 lata Miasta – Ratownika.

    Moderator: Lesya Holovata, dziennikarka TVP 3 Rzeszów

    Uczestnicy:

    dr hab. prof. UR Maciej Milczanowski, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Polityce w Uniwersytecie Rzeszowskim

    dr Agnieszka Buk, konsul honorowa Niemiec, Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas

    Andrzej Burnat, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Miasta Rzeszowa

     Anastasia Plakhtiy, Prezes Fundacji Ukraiński Dim Rzeszów

    13:30 – 15:00 Debata 2: Pylony pomostów sztuki. Nowe horyzonty połączeń kulturalnych.

    Moderator: Bartłomiej Skubisz, artysta muzyczny, dziennikarz, animator kultury

    Uczestnicy: 

    Arkadiusz Marczyński, manager kultury, międzynarodowy booker zespołów muzycznych, założyciel i szef wytwórni Antena Krzyku

    Adam Bala, historyk, pedagog, działacz samorządowy i społeczny, menadżer i animator kultury, prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Paderewskiego  Marianna Humetska, muzyk – solistka i kameralistka, wykładowca i propagatorka twórczości I.J. Paderewskiego, dyrektor artystyczna Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Paderewskiego

    Krystyna Lenkowska, poetka, tłumaczka, animatorka kultury

    11:30 – 15:30 Międzynarodowe warsztaty integracyjne dla dzieci.

    11:00 – 15:30 Wystawa fotografii „Twarze wojny” autorstwa Vlady i Konstantina Liberov. 

    Fotożurnaliści dokumentują skutki wojny w Ukrainie od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji. Vlada i Konstantin towarzyszyli żołnierzom, odwiedzali zrujnowane miasta i spalone wsie. Byli tam, aby udokumentować prawdę o wojnie. 

    Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. gen. J. Dąbrowskiego 83 

    Polsko-Ukraińska Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza na 18:00 Koncert fortepianowy Denisa Burdejnego (Winnica, Ukraina) – młodego wirtuoza i Laureata I nagrody IV Międzynarodowego Instrumentalnego Konkursu im. I.J. Paderewskiego (rok 2024 – Winnica/Przemyśl)

    Dni Solidarności – Dzień 2 – TO ODBĘDZIE SIĘ JUŻ JUTRO, W NIEDZIELĘ!

    Niedziela, 23 lutego 2025; Uniwersytet Rzeszowski, budynek A1, ul. Rejtana 16c

    12:00 – 13:00 Debata 3: Zmiana obrazu Ukrainy i destabilizacja Polski pod wpływem dezinformacji rosyjskiej.

    Moderator: Kinga Dereniowska, dziennikarka portalu nowiny24.pl

    Uczestnicy:

    Piotr Kułakowski, Centrum Cyberbezpieczeństwa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

    Volodymyr Dyba, Fundacja Welcome Rzeszów

    13:30 – 15:00 Debata 4: Wspólnota poniżej podziałów. Trwałe współprace transgraniczne. 

    Moderator: Lesya Holovata, dziennikarka TVP3 Rzeszów

    Uczestnicy:

    dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Pełnomocnik Rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy, politolog, historyk, polityk i publicysta

    Oleh Kuts – Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie

    dr Małgorzata Kułakowska, Dyrektor Centrum Polonijnego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego

    Maciej Staszewski, Prezes Stowarzyszenia ArtCity, pomysłodawca Płomienia Solidarności

    Dariusz Bobak, Stowarzyszenie Folkowisko

    11:30 – 15:30 Międzynarodowe warsztaty integracyjne dla dzieci.

    11:30 – 15:30 Wystawa fotografii „Twarze wojny” autorstwa Vlady i Konstantina Liberov.

    WATCH DOCS Festiwal zaprasza na:

    17:00: FILM: „Przechwycone”, film dokumentalny, 2024, Kanada, Francja, Ukraina

    Reż. Oksana Karpovych. Czas trwania: 95 minut.

    Film z napisami polskimi oraz angielskimi.

    Bądźmy tego dnia wszyscy razem!

    Punktem kulminacyjnym ciągu wydarzeń będzie rozpalenie ogniska – Płomienia Solidarności. Zapłonie ono, jak co roku od 2023, na rzeszowskiej Żwirowni, w poniedziałek 24 lutego o godzinie 4:00 (5:00 czasu wschodnioeuropejskiego, czyli w dokładną godzinę rozpoczęcia rosyjskiego ataku). Płomień rozbłyśnie w licznych miejscach w Polsce, Europie, jak i na innych kontynentach. Transmisja online z tego wydarzenia obiegnie wszystkie włączone w akcję miejsca, także te w Ukrainie.

    O godzinie 17:00 tego samego dnia, przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie uformuje się Łańcuch Solidarności. Uczestnicy staną w szeregu ze świecami i zniczami, tworząc łańcuch poświęcony pamięci poległych i zaginionych na wojnie. Po odśpiewaniu hymnu Ukrainy oraz ukraińskich pieśni pamięć wszystkich ofiar agresji Putina zostanie uczczona minutą ciszy. 

    Cały trzydniowy cykl zostanie zamknięty Manifestacją Solidarności, która rozpocznie się o godzinie 18:00 na Rynku Miejskim. Po części oficjalnej, zawierającej wypowiedzi organizatorów, władz samorządowych oraz partnerów wydarzenia, nastąpią występy artystów. Będą to: zespół Berehynie – ukraińska grupa żeńska śpiewająca a`capella, która działa w Rzeszowie od roku 2023, zespół dziecięcy „Winoczki”, a także Lesya Korolyk-Bojko – piosenkarka, dyrygentka i działaczka publiczna ukraińskiej diaspory. Ponadto publiczność wysłucha wierszy Marty Sachno oraz Yuri Bezyka. Podczas Manifestacji Solidarności będzie mieć też miejsce otwarcie wystawy plenerowej „Twarze wojny”, zawierającej zdjęcia Vlady i Konstantyna Liberov. Zakończenie przewidywane jest około godziny 19:30 w poniedziałek.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com