niedziela, 27 kwietnia, 2025
+

    I w tym roku w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się cykl koncertów „Etno-Wiosna”!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Po raz kolejny, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który znajduje się przy ul. Stefana Okrzei 7 zaprasza na cykl koncertów, które odbywać się będą na wiosnę. W tym roku na „Etno-Wiośnie” wystąpią w sumie trzy zespoły.

    Pierwszy – Wowakin, zagra i zaśpiewa już 15 marca dla rzeszowskiej publiczności. Dalej, 5 kwietnia wystąpi zespół muzyczny Hańba. A na koniec cyklu koncertów, zaprezentuje muzykę także folkową i etniczną już 24 maja grupa, która działa pod nazwą Krzikopa. To będą wyjątkowe koncerty, a wszystkich ich łączy jedno – nurtem muzycy nawiązują do etnicznych brzmień. Mimo wszystko etniczne rytmy łączą się dzisiaj ze współczesną muzyką.

    Cykl trzech koncertów będzie składał się z następujących wydarzeń:

    15 marca 2025 godz. 18:00 Koncert Zespołu Wowakin

    „Jesteśmy staromodną wiejską kapelą. Albo nowoczesnym miejskim trio eksperymentującym z muzyką tradycyjną. Jesteśmy uczniami skrzypków, harmonistów i śpiewaczek ze wsi. Albo absolwentami szkół muzycznych, świadomie przekształcającymi źródła. Gramy z wiejskimi muzykami albo z miejskimi. Na weselach, w salach koncertowych, na potańcówkach. Od 8 lat niewyczerpaną inspiracją jest dla nas autentyczna muzyka wiejska – instrumentalna i wokalna – towarzysząca weselom i zabawom od wieków, płynąca z pokolenia na pokolenie. Nie komponowana, a przekazywana, mająca źródło w ziemi, z której wyrosła. Rodząca się z szumu drzew, ze śpiewu ptaków, a może z ciężkiej ludzkiej pracy?”

    – tak opisują siebie muzycy

    W skład zespołu wchodzą:

    PAULA KINASZEWSKA (SKRZYPCE, ŚPIEW)

    Skrzypaczka, śpiewaczka, aranżerka, badaczka i zbieraczka folkloru. Uczennica skrzypków ludowych. Wykonawczyni tradycyjnego, archaicznego repertuaru skrzypcowego Polski nizinnej, a także ludowych pieśni lirycznych i obrzędowych oraz folkloru miejskiego Nauczycielka folkloru, animatorka kultury i edukatorka, stypendystka MKiDN w 2015 r. zdobywczyni nagród za dokonania w dziedzinie teatru, muzyki i edukacji. Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Liderka Ogniska Muzyki Tradycyjnej i Wesołych Mazurków z Pragi w Warszawie.

    MATEUSZ WACHOWIAK (HARMONIA, BASETLA)

    Klasycznie wykształcony akordeonista, zafascynowany techniką gry wiejskich muzykantów. Poszukuje inspiracji w archiwalnych nagraniach skrzypków i harmonistów. Wśród dawnych mistrzów harmonii, najbardziej ceni Stanisława Stępniaka, Czesława Kocembę i Konstantego Kędziorę. Gra na instrumentach wyprodukowanych w Warszawie, przez rodzinę Boruckich, w pierwszej połowie XX wieku.

    BARTŁOMIEJ WOŹNIAK

    BARABAN, (BEBENEK OBRĘCZOWY, BANJOLE, ŚPIEW)

    Barabany, bębny i talerze, banjolele i śpiew oraz inne różne szumy i trzaski. Kompozytor, producent muzyczny i reżyser dźwięku, zaintrygowany brzmieniem i rytmiką polskiej muzyki tradycyjnej, czerpiący z niej inspiracje w swojej autorskiej twórczości, w której ważną rolę odgrywa zagadnienie roli przestrzeni w muzyce oraz muzyki w przestrzeni. Autor muzyki do wielu spektakli teatralnych.

    5 kwietnia 2025 r. godz. 18:00 Koncert Zespołu Hańba

    Hańbaǃ (pełna nazwa: Zbuntowana orkiestra podwórkowa „Hańba!”) – polski zespół muzyczny założony w 2013 w Krakowie, grający muzykę punkrockową, folkową, klezmerską. W swych utworach opowiada o międzywojennej Polsce. Muzycy wykorzystują tradycyjne instrumentarium do ekspresyjnych, punkowych aranżacji, śpiewając teksty własne oraz m.in. Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego, Lucjana Szenwalda i Jana Brzechwy. Członkowie grupy grali wcześniej w zespołach folkowych (Bumtralala, Południca!), punkowych (Ziemniaki), indierockowych (SuperXiu, Two Red Triangles), a także metalowych (Crowmoth).

    „Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!”

    – tak opisują swój zespół muzycy

    W skład zespołu, wchodzą:

    Andrzej Zamenhof (naprawdęː Andrzej Zagajewski) – banjo, śpiew

    Tadeusz Król (naprawdęː Michał Radmacher) – akordeon, klarnet

    Adam Sobolewski (naprawdęː Mateusz Nowicki) – bęben, grzebień, śpiew

    Ignacy Woland (naprawdęː Jakub Lewicki) – tuba, śpiew

    Seweryn Wołkow (naprawdęː Bartosz Wilk)

    24 maja 2025 r. godz. 18:00 Koncert Zespołu Krzikopa

    Krzikopa to polski folkowy zespół muzyczny założony w 2012 roku wykonujący własne aranżacje śląskich melodii ludowych, oparte zarówno na najnowszych stylach muzycznych muzyki rozrywkowej, jak i stylów bardziej tradycyjnych. Styl wokalistów zespołu nawiązuje do tradycyjnego Białego śpiewu, a instrumenty akustyczne jak skrzypce i akordeon wspomagane są perkusją i instrumentami elektronicznymi. W muzyce zespołu, oprócz tradycyjnych melodii wywodzących się ze Śląska, znaleźć można nawiązania do muzyki elektro, rock, tradycyjnych, polskich tańców, muzyki tradycyjnej z różnych regionów świata (m.in. bałkańskiej czy kubańskiej), ale także nurtów muzyki klasycznej: spektralizmu, witalizmu, a także polifonii i kontrapunktu, wykorzystywanych wcześniej przez takich kompozytorów jak J.S. Bach (polifonia) czy Igor Strawiński (witalizm).

    ​Bilety na koncert zespołu WoWaKin już dostępne! Wystarczy wejść pod link: https://bilety.kulturapodkarpacka.pl/bilety/koncert-zespolu-wowakin-z-cyklu-etno-wiosna,bilety13/?fbclid=IwY2xjawIioAVleHRuA2FlbQIxMAABHd9PZRB5Sgm_iQrqtn0w-4l91U263YmP5ENNLQbEXR2CYr5JR5kxWAKlUQ_aem_Hvvi3C6dGoHNeSSYaHhlOQ.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com