czwartek, 24 kwietnia, 2025
+

    Ruszają w Wojewódzkim Domu Kultury Czwartki Jazzowe. Na początek zagra Joachim Mencel Quintet

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wojewódzki Dom Kultury, który znajduje się przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie, zaprasza już teraz szczególnie wszystkich miłośników jazzowej muzyki, na cały cykl „Czwartków Jazzowych”. Wydarzenie w tym roku zainauguruje koncert, na którym wystąpi Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA. Widzowie będą mogli posłuchać muzyki już 27 lutego, oczywiście w czwartek, o godzinie 19:00, na scenie WDK.

    Poznaj bliżej zespół, który wystąpi!

    Joachim Nikodem Mencel (ur. 1 stycznia 1966 w Kluczborku) – polski muzyk jazzowy, pianista, lirnik, kompozytor. Mieszka w Krakowie. Muzyk nazywany „romantykiem polskiej pianistyki” jazzowej, propagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej, kompozytor, wykładowca, aranżer i producent muzyczny, odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, 2007 otrzymał brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Prowadzi klasę fortepianu jazzowego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Udziela się jako wykładowca na warsztatach muzycznych w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.

    Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, grając z wieloma cenionymi muzykami. Wśród artystów polskich i zagranicznych, z którymi współpracował i współpracuje nadal znaleźli się: Steve Cardenas, Scott Colley, Rudy Royston, Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Brad Terry, Nigel Kennedy, Leszek Żądło, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarosław Śmietana, Marcin Pospieszalski, Piotr Wojtasik, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Cudzich, Janusz Muniak, Ewa Bem, Anna Maria Jopek.

    Znakiem firmowym Joachima Mencla jest lira korbowa (ang. hurdy gurdy) – instrument smyczkowy, pochodzący ze średniowiecza i renesansu. Podczas gry w pozycji siedzącej, lira trzymana jest na kolanach. Prawa dłoń kręci korbą, lewa naciska od dołu klawisze melodyczne. Korba jest połączona z kołem, które, obracając się, pociera struny, tak, jak w innych instrumentach robi to smyczek. Lira w jazzie to precedens. W Polsce instrument ten, po wielu latach zapomnienia, wraca do łask – wykorzystywany jest dziś przeważnie w muzyce dawnej i ludowej. Joachim Mencel stara się znaleźć dla niego zupełnie nowe zastosowania, próbując odszukać jego jazzowy głos i brzmienie. Największą inspiracją w tych poszukiwaniach stała się dla Joachima Mencla twórczość krakowskiego kompozytora i skrzypka, Zbigniewa Seiferta. Doświadczenie gry na skrzypcach, z wcześniejszych lat muzykowania, zrodziły pomysł modulowania dźwięku w trakcie jego trwania oraz grania w stroju nietemperowanym.

    Jaki jest skład zespołu i gdzie można kupić bilety??

    Na scenie, usłyszymy muzykę, którą zagrają: Joachim Mencel – piano, lira korbowa, Weronika Plutecka – skrzypce, Szymon Mika – gitara, Paweł Wszołek – kontrabas, Szymon Madej – perkusja. Jeśli chcesz uczestniczyć w koncercie, musisz wykupić bilety, w cenie 30 zł podczas przedsprzedaży oraz 40 zł w dniu koncertu. Można to zrobić w kasie Wojewódzkiego Domu Kultury, albo online, przez internet – wchodząc na stronę internetową bilety.kulturapodkarpacka.pl.

    Czym są Czwartki Jazzowe?

    Czwartki Jazzowe to kontynuacja, powrót do kultowych spotkań z jazzem, które Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizował w latach 1994-2004. W Klubie „Bohema”, w którym wtedy odbywały się koncerty, wystąpiła plejada znakomitych muzyków, m.in.: Grażyna Łobaszewska, Krzysztof Ścierański, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Tomasz Stańko, Vitold Rek, Lora Szafran, Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska i wielu, wielu innych. Od 2015 roku rzeszowski WDK znów zaprasza na jazzowe czwartki. W sali widowiskowej przy Okrzei 7 odbywają się koncerty, które mają swoją wierną publiczność i przyczyniają się do popularyzacji jazzu w stolicy Podkarpacia.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com