czwartek, 27 marca, 2025
+

    Zaproszenie: Rzeszów sprzed Pakosławica – prelekcja Jakuba Pawłowskiego

    Polecamy

    - Reklama -

    Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Jakubem Pawłowskim, historykiem i regionalistą, które odbędzie się 20 lutego o godzinie 17:00 w budynku biblioteki przy ul. Sokoła 13. Tematem prelekcji będzie historia Rzeszowa sprzed 1354 roku, czyli sprzed nadania miasta Janowi Pakosławicowi przez króla Kazimierza Wielkiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

    Jakub Pawłowski to znany popularyzator wiedzy o historii regionu. Jako przewodnik, dziennikarz i recenzent książek aktywnie działa na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. Jest członkiem rzeszowskiej Społecznej Rady Kultury oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Współpracował z wieloma redakcjami, m.in. „Nowin”, „Gazety Wyborczej”, „Podkarpackiej Historii” i Onetu.

    Prelegent ma bogate doświadczenie muzealne – pracował w Muzeum Regionalnym w Sołonce, gdzie współtworzył stałą ekspozycję i ofertę edukacyjną, a także w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, gdzie angażował się w organizację wystaw czasowych i oprowadzał zwiedzających. Obecnie związany jest z Estradą Rzeszowską i Rzeszowskimi Piwnicami, gdzie odpowiada za organizację miejskich wydarzeń kulturalnych, w tym spacerów historycznych.

    Spotkanie w bibliotece będzie okazją do zgłębienia wiedzy o wczesnych dziejach Rzeszowa. Jak wyglądało miasto przed oficjalnym nadaniem praw miejskich? Jakie wydarzenia kształtowały jego historię? Odpowiedzi na te pytania udzieli Jakub Pawłowski, który od lat zgłębia tajemnice regionu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com