Tylko kilka dni dzieli nas od tego, by zobaczyć niesamowite, różne występy artystyczne w Wojewódzkim Domu Kultury, przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie. To będzie Koncert Karnawałowy, na którym już 16 lutego, wystąpią tancerki, orkiestra oraz profesjonalny teatr. Wybierz się w najbliższą niedzielę do sali widowiskowej, chwilę przed godziną 17:00, o której to wydarzenie się rozpocznie. Na scenie wystąpią różne zespoły artystyczne, które działają przy WDK, a także współpracujące z nim.
Wystąpią: Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek, Mażoretki „Incanto”, Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska”, Studio Artystyczne „Bella Arte”, Podkarpacki Teatr Muzyczny „Halka”.
Wydarzenie poprowadzą Patrycja Chmiel i Bartłomiej Piwowar.
Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska”
Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” w ciągu ponad 70 lat dała setki (a może już tysiące koncertów w kraju i za granicą. Uczestnicząc w konkursach i festiwalach zdobywał wielokrotnie nagrody o randze krajowej i międzynarodowej. Występując poza granicami kraju Zespół odwiedził m.in.: Austrię, Belgię, Białoruś, Czechy, Francję, Grecję, Holandię, Litwę, Niemcy, Portugalię, Rosję, Słowację, Turcję, Ukrainę, Węgry oraz Włochy.
Obecnie Zespół tworzy ponad 120 osób, które wchodzą w skład – grupy reprezentacyjnej i grupy młodzieżowej, kapeli ludowej, oraz dwóch grup dziecięcych, a od Jubileuszu 55 – lecia (2005) została założona również grupa seniorów.
Niemal od poczatku powstania Zespołu towarzyszy mu Kapela Ludowa Zespołu Pieśni i Tańca „BANDOSKA”, która akompaniuje podczas koncertów oraz występuje z własnym repertuarem. Brzmienie Kapeli towrzą następujące instrumenty; skrzypce prym i sekund, klarnet, akrodeon, kontrabas, cymbały.
Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek
Orkiestra uczestniczy w życiu społecznym i artystycznym województwa podkarpackiego. Orkiestra jest zespołem unikatowym, ponieważ szałamaje to instrumenty, które mają swoje źródło w średniowieczu.
W skład zespołu wchodzą tylko dziewczęta, są to przede wszystkim uczennice klas gimnazjalnych i licealnych z całego Podkarpacia. Według dotychczasowej wiedzy jest to jedyna dziewczęca orkiestra o takim charakterze w Europie. Macierzystą placówką Orkiestry Szałamaistek od pierwszych lat jej istnienia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Partnerem Orkiestry jest II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. W Wojewódzkim Domu Kultury zrodziły się wszystkie sukcesy Orkiestry, tu odbywają się systematyczne próby, stąd dziewczęta często wyjeżdżają na warsztaty muzyczne i zgrupowania artystyczne.
Orkiestra przez ponad 40 lat istnienia koncertowała nie tylko na scenach województwa podkarpackiego, ale także w całej Polsce i poza jej granicami, prawie we wszystkich krajach europejskich – Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy, Węgry, Słowacja, Macedonia, Litwa. Towarzyszy jej Zespół Mażoretek, który podkreśla tanecznie prezentacje muzyczne. W ostatnich latach nie słabnie intensywność pracy Orkiestry – nieustannie koncertuje na terenie całego kraju, biorąc udział w imprezach muzycznych naszego województwa i Polski, jest zapraszana przez znaczące podmioty organizujące przedsięwzięcia społeczne, artystyczne, oświatowe, patriotyczne, polityczne i inne. Orkiestra Szałamaistek prezentuje muzykę marszową, wiązanki popularnych melodii ludowych i rozrywkowych oraz musztrę paradną. Na bieżąco są opracowywane nowe aranżacje współczesnych utworów muzycznych. Obecnie Orkiestra wraz z Mażoretkami liczy 52 osoby, rekrutujące się przede wszystkim z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, zaprzyjaźnionej Szkoły Podsatwowej nr 21 w Rzeszowie oraz innych placówek oświatowych.
Mażoretki „Incanto”
Mażoretki „INCANTO” to pierwsza w Rzeszowie i na Podkarpaciu grupa tancerek prezentująca układy taneczno – marszowe. Dziewczyny prezentują efektowne popisy żonglerskie z batonami (pałeczkami marszowymi). Oprócz prostych i marszowych ruchów Tancerki mają w swoim repertuarze widowiskowe pokazy twirlingowe, elementy rewiowe i bogaty repertuar taneczny do popularnych utworów muzycznych.
Mażoretki występują również do repertuaru Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek.
Studio Artystyczne „Bella Arte”
Celem działalności jest wspieranie szczególnie utalentowanych, młodych artystów w ich drodze do spełniania marzeń scenicznych. Dzieci mają możliwość współtworzyć widowiska muzyczne, ilustrowane tańcem, muzyką, śpiewem oraz słowem. Właścicielem a zarazem kierownikiem artystycznym Studia „Bella Arte” jest p. Aleksandra Maria Szymańska – magister sztuki, choreograf, pedagog.
Podkarpacki Teatr Muzyczny HALKA
Stowarzyszenie nosi nazwę Podkarpacki Teatr Muzyczny HALKA. Zostało powołane, w celu popularyzacji szeroko rozumianej kultury muzycznej i teatralnej, w tym również promowania utalentowanych dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą i może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym profilu. Działalność naszego Teatru nawiązuje do tradycji Studia Operowego działającego w latach 1952-66 przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, reaktywowanego w 2016 r. jako Studio Operowe HALKA. Siedziba Teatru HALKA mieści się w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Tu również, na scenie Sali Widowiskowej (90 m kw.) wystawiane są spektakle. Próby choreograficzne odbywają się w Sali Baletowej (80 m kw).