Zdzisław Beksiński, urodził się w 1929 w Sanoku, zmarł w 2005 w Warszawie. To polski inżynier, architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta fantastyczny posługujący się też grafiką komputerową. W tym roku wypada dwudziesta rocznica jego śmierci. Aby to uczcić, na Podkarpaciu będzie się wiele działo. Będą koncerty, wystawa oraz warsztaty inspirowane jego twórczością, ale to oczywiście nie wszystko.
„Dwadzieścia lat temu świat sztuki stracił jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców współczesnych – Zdzisława Beksińskiego. Jego hipnotyzująca i niezwykła twórczość nadal fascynuje miłośników sztuki na całym świecie. Aby godnie uczcić pamięć artysty, Województwo Podkarpackie, Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Fundacja Beksiński organizują wyjątkowe wydarzenie artystyczne”
– zapowiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego podczas briefingu prasowego poświęconemu projektowi pt. „Świat Mistrza Beksińskiego”.
Inauguracja wydarzenia odbędzie się 21 lutego w ZEN.COM Expo – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. W programie znajdzie się nie tylko koncert inspirowany twórczością Beksińskiego, ale również wystawy oraz liczne warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy będą mogli zmierzyć się z estetyką i tematyką jego dzieł i zainspirować się nimi. Patronat honorowy nad inicjatywą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
„Dwudziesta rocznica tragicznej śmierci Zdzisława Beksińskiego to dogodny moment do przypomnienia jego dorobku i niezwykłej biografii. W Muzeum Historycznym w Sanoku znajduje się największa kolekcja dzieł artysty – obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby i fotografie, które przyciągają do miasta tysiące turystów rocznie”
– podkreślił Jarosław Serafin, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
To właśnie w Sanoku, Beksiński tworzył niesamowite dzieła, a zgodnie z jego testamentem, właśnie do tego miasta trafiło aż pięć tysięcy jego prac.
„Chciałbym nadmienić, że oprócz koncertu planowana jest również ekspozycja wystawy 22 i 23 lutego, podczas której poza trzydziestoma specjalnie wyselekcjonowanymi obrazami Beksińskiego będzie można również uczestniczyć w różnego rodzaju aktywnościach, takich jak pokazy filmów, a także licznych atrakcjach multimedialnych”
– mówił Janusz Barycki, Prezes Fundacji Beksiński.
Mimo, że od tragicznej śmierci Beksińskiego upłynęły już dwie dekady, jego prace wciąż budzą silne emocje, inspirują kolejne pokolenia i stanowią źródło natchnienia dla twórców z różnych dziedzin, począwszy od malarstwa i rzeźby, po muzykę, film i literaturę.
„Dziękuję Zarządowi Województwa Podkarpackiego za wsparcie inicjatyw związanych z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Bez tej pomocy rozwój muzeum oraz popularyzacja dorobku artysty na tak szeroką skalę nie byłyby możliwe”
– zaznaczył Damian Biskup, wicestarosta sanocki.
Wydarzenie „Świat Mistrza Beksińskiego” to tylko jedna z wielu inicjatyw zaplanowanych na 2025 rok w ramach obchodów rocznicy śmierci artysty. Województwo Podkarpackie planuje wesprzeć wiele projektów kulturalnych w ramach otwartego konkursu ofert „Mecenat kulturalny”, którego celem jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców województwa podkarpackiego do aktywnego uczestnictwa w kulturze.