Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Tego dnia około 140 tysięcy osób zostało wywiezionych przez NKWD w głąb ZSRR. Wśród deportowanych znaleźli się także mieszkańcy Rzeszowszczyzny, zmuszeni do ciężkiej pracy w ekstremalnych warunkach. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domu, a ich ofiara stała się symbolem niezłomnej woli przetrwania.
Dokładnie w 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir, w poniedziałek 10 lutego 2025 roku, w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.
Wicestarosta rzeszowski, Jerzy Bednarz, w imieniu powiatu złożył symboliczną wiązankę, oddając hołd ofiarom deportacji. Organizatorami wydarzenia byli Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie oraz X Liceum Wojskowe im. Sybiraków. Ważnym elementem obchodów było również ślubowanie kadetów tej szkoły.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji zesłanych, odprawioną w Katedrze Rzeszowskiej. Następnie przed świątynią zapalono znicze i złożono kwiaty, upamiętniając tych, którzy padli ofiarą sowieckich represji.