W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w czasie spotkania przywołanych zostanie losy 12 konkretnych żydowskich rodzin zamieszkujących niegdyś miasto Rzeszów.
Ich losy zostały opisane przez licealistów oraz studentów – uczestników warsztatów „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”. Pierwsza edycja projektu była realizowana w 2021 roku, a edycja druga w roku 2023/2024. Młodzi rzeszowianie spotykali się online z potomkami dawnych żydowskich rodzin, dziś żyjącymi w USA, Izraelu, Argentynie, Holandii oraz Francji, a następnie prowadzili własne badania w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Efektem spotkań online oraz badań archiwalnych są artykuły przedstawiające losy 12 żydowskich rodzin, zamieszczone na stronie internetowej: www.myrzeszowianie.pl oraz w publikacji książkowej.
Historie żydowskich rodzin przywołają autorzy artykułów oraz koordynatorka projektu dr Grażyna Bochenek. W ramach projektu powstał także film, który zostanie zaprezentowany w czasie spotkania, a goście Kina za Rogiem otrzymają bezpłatnie egzemplarz publikacji „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”.
Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Osoby o szczególnych potrzebach, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu, proszone są o wcześniejszy kontakt.
Organizator projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, o którym mowa będzie w czasie spotkania, to: Fundacja Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Inwencja. Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, STOWARZYSZENIE RAJSZE. Projekt był finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).
Wydarzenie odbędzie się 29 stycznia, o godz. 18:00, w Kinie za Rogiem.