Tysiące mieszkańców Rzeszowa zgromadziło się na dużym parkingu przy Hali Podpromie, wczoraj 6 stycznia 2025 roku punktualnie kilkanaście minut przed godziną 12. W kalendarzowe święto Trzech Króli, w uroczystość Objawienia Pańskiego od wielu lat, tradycyjnie również w Rzeszowie odbywa się Orszak Trzech Króli.
W tym roku, na rzeszowian czekał barwny, kolorowy i rozśpiewany korowód. Mieszkańcy przeszli ulicami – ul. Fryderyka Szopena, al. Lubomirskich oraz ul. 3 Maja, by finalnie dotrzeć na główny, rzeszowski Rynek. Podczas tego pochodu rozdawano śpiewniki, tekturowe korony, a na koniec Trzej Królowie oddali pokłon Małemu Dzieciątku na przygotowanej dużej scenie, grając inscenizacje i wręczając Małemu Jezuskowi dary.
Podczas tego wyjątkowego święta przygotowano dla mieszkańców 15 tysięcy koron, 5 tysięcy śpiewników i 3 tysiące pierników. Maszerowali zarówno ci starsi, jak i młodsi. Było to wydarzenie zorganizowane dla każdej grupy wiekowej. Jak zawsze przyciągnęło tłumy.
O godzinie 12 w południe, biskup rzeszowski Jan Wątroba poprowadził modlitwę Anioł Pański. Dalej, wyruszył kolorowy pochód, przez ulice miasta, który podzielony był na tzw. mansjony – sceny zaczerpnięte z Biblii, przedstawiające: Edykt Cesarza Augusta, Dwór Heroda, Gospodę w Betlejem, Pasterzy, Bramę Anielską. Ostatnią sceną było oddanie na Rynku pokłonu nowo narodzonemu Dzieciątku przed Świętą Rodziną przez przybyłych Trzech Króli.
Warto dodać, że Orszak Trzech Króli to wyjątkowe, odbywające się tylko raz do roku święto, które ma formę rozbudowanych jasełek, podczas których wspólnie kolęduje się, maszeruje podczas uroczystego pochodu, przedstawia się inscenizacje oraz przede wszystkim niesie się radość wynikającą z tego, że narodził się maleńki Jezus. Uroczystość ta także ma przekaz głoszący o pokoju i miłości.
W Rzeszowie, Orszak Trzech Króli zorganizowany został już po raz dziesiąty. Podczas jubileuszowej edycji wydarzenia, swoją obecnością zaszczycili również marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek województwa Karol Ożóg oraz członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Krystyna Stachowska – Wiceprezydent Rzeszowa, Teresa Kubas-Hul – Wojewoda Podkarpacki, również Ewa Leniart – Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Tegoroczne hasło imprezy brzmiało „Kłaniajcie się Królowie”. A zorganizowało ją Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Samorząd województwa podkarpackiego po raz kolejny wsparł organizację uroczystości, a marszałek Władysław Ortyl objął ją swym honorowym patronatem.
Ten barwny, rozśpiewany korowód jest pięknym i jakże wymownym credo, manifestującym to, w co wierzymy, ukazującym nasze przywiązanie do bożonarodzeniowych zwyczajów oraz wyrażającym szacunek dla jednej z najstarszych uroczystości uświęconych przez Kościół. To ważne, że Orszak wędruje dziś po tak wielu zakątach Podkarpacia. We wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek, w ukazaniu bogactwa oraz urody jasełkowych obyczajów, zyskujemy szansę zademonstrowania jedności, wzajemnego szacunku i nadziei. Ta manifestacja wspólnoty ma tym większe znaczenie, że jest elementem budowania naszej tożsamości, o co jako Województwo Podkarpackie dbamy od ćwierć wieku. Dokładnie od dwóch i pół dekady jako samorząd województwa budujemy naszą regionalną Małą Ojczyznę, tworzymy jej fundamenty, kształtujemy jej siłę i charakter – także poprzez tak piękne i integrujące wydarzenia, jak wspólne świętowanie w Orszaku Trzech Króli.
Cieszmy się tym wspólnym, świątecznym czasem, radosnym kolędowaniem, pielęgnujmy nasze piękne i cenne bożonarodzeniowe tradycje, dbając o to, aby przekazywać je kolejnym pokoleniom, by wciąż były żywe i by niezmiennie łączyły rodziny, mniejsze i większe wspólnoty oraz nas wszystkich – mieszkańców Podkarpacia. Pozwólmy się ponieść pięknu kolęd. Wsłuchajmy się w ich słowa. Niech wybrzmią w naszych sercach i umysłach, eksponując ważne przesłanie, iż „Bóg się rodzi, moc truchleje…” jak napisał Franciszek Karpiński w „Pieśni o Narodzeniu Pańskim”, kolędzie która powstała w 1792 roku, w Dubiecku na Podkarpaciu. I to przesłanie nieśmy następnym pokoleniom, by młodzi ludzie czerpali z niej wiarę i nadzieję”
– podkreślił marszałek Władysław Ortyl.
Podczas tego święta w kościołach katolickich święci się również wodę, kadzidło i kredę. Na drzwiach domów i mieszkań tworzy się napis z liter: K + M + B + bieżący rok. To nawiązanie do Księgi Wyjścia i Izraelitów, którzy oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego.