Największa dotychczasowa inwestycja w ochronę zdrowia na Podkarpaciu, warta ponad sto milionów złotych, została oficjalnie ukończona. Podkarpackie Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie jest już dostępne dla pacjentów.
Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc realizowana była w latach 2018-2024 w trzech etapach w ramach projektu „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”. Przedsięwzięcie to zostało współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Głównym celem projektu jest zapewnienie kompleksowej i ciągłej opieki medycznej w zakresie leczenia chorób układu oddechowego na Podkarpaciu.
Możemy świętować otwarcie ważnej inwestycji, w której z jednej strony będziemy mogli kształcić studentów, nie tylko kierunków medycznych, ale również paramedycznych, a także leczyć pacjentów z całego makroregionu.
prof. dr hab. n. med. Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Ze względu na braki w infrastrukturze oraz konieczność rozwijania leczenia i diagnostyki chorób płuc, inwestycja ta przez ostatnie lata była jednym z kluczowych priorytetów Samorządu Województwa Podkarpackiego. Obecnie Podkarpackie Centrum Chorób Płuc stanowi nowoczesny i istotny element Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. Samorząd, zgodnie ze złożoną deklaracją wobec Uniwersytetu Rzeszowskiego, zagwarantował finansowanie oraz pomyślne zakończenie tego przedsięwzięcia.
W ramach pierwszego etapu inwestycji, zakończonego w 2022 roku, wzniesiono nowoczesny, pięciokondygnacyjny budynek. Do nowej przestrzeni przeniesiono i odpowiednio wyposażono Klinikę Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym, wcześniej mieszczącą się w zabytkowym Pałacu Jędrzejowiczów, a także Klinikę Pulmonologii i Chemioterapii oraz Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej. W obiekcie zorganizowano również nowoczesne zaplecze diagnostyczne, obejmujące Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, oraz zaplecze techniczne z trzystrefową Centralną Sterylizacją. Szczególny nacisk położono na komfort pacjentów, tworząc przestronne sale szpitalne z węzłami sanitarnymi, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jest to najnowocześniejszy szpital w regionie, który zapewni leczenie, diagnostykę i rehabilitację, cierpiącym na choroby płuc.
Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadzono kompleksową przebudowę kolejnych budynków szpitala wraz z modernizacją infrastruktury technicznej, instalacji oraz zagospodarowaniem terenu. Zakupiono również nowoczesne wyposażenie, w tym sprzęt medyczny do diagnostyki i leczenia. W ramach drugiego etapu inwestycji powstał nowy budynek, w którym zlokalizowano nowoczesną Izbę Przyjęć z systemem triage i izolacji pacjentów, Poradnię Gruźlicy, Klinikę Gruźlicy i Chorób Płuc (drugi odcinek), nowy Pododdział Rehabilitacji Pulmonologicznej oraz zaplecze techniczne z wentylatornią. W Klinice Gruźlicy i Chorób Płuc rozszerzono diagnostykę bezdechu sennego, obejmując także dzieci z niepełnosprawnościami.
Trzeci etap obejmował modernizację istniejących segmentów szpitala przy ul. Rycerskiej. Zmodernizowano Poradnię Chirurgii Klatki Piersiowej, Pracownię Bronchoskopii oraz Pracownię Badań Czynnościowych – Spirometrię. Przebudowano także Klinikę Gruźlicy i Chorób Płuc (trzeci odcinek), Klinikę Pulmonologii i Chemioterapii z oddziałem dziennej chemioterapii oraz część administracyjną szpitala.