8 grudnia 1944 roku w lasach głogowskich funkcjonariusze UB zamordowali księdza Michała Pilipca, kapelana Armii Krajowej, który pełnił posługę w parafii w Błażowej. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia zorganizowano konferencję naukową poświęconą męczennikowi oraz uroczystości w miejscu jego śmierci. Władze Powiatu Rzeszowskiego reprezentowali wicestarosta Jerzy Bednarz oraz członek Zarządu Powiatu Jurek Faraś.
Ks. Michał Pilipiec, kapłan i patriota, był postacią wyjątkową zarówno ze względu na swoją posługę duszpasterską, jak i zaangażowanie w walkę o niepodległość Polski. Urodzony 28 listopada 1912 roku w Tarnawcach, wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, gdzie w 1936 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w parafiach w Pniowie, Futomie i Błażowej, gdzie zasłynął jako oddany duszpasterz. Podczas II wojny światowej aktywnie działał w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, osiągając stopień kapitana. Współpracował z komórką wywiadowczo-dywersyjną, prowadził tajne nauczanie oraz brał udział w akcji „Burza”.
Jego działalność niepodległościowa przyciągnęła uwagę Urzędu Bezpieczeństwa, który 4 grudnia 1944 roku aresztował ks. Pilipca pod zarzutem ukrywania broni i materiałów konspiracyjnych. Po brutalnym śledztwie, 8 grudnia 1944 roku, ksiądz wraz z czterema innymi więźniami został rozstrzelany w lasach głogowskich. Jeden z żołnierzy Armii Krajowej zdołał uciec z miejsca egzekucji, a jego relacja pozwoliła po latach ustalić szczegóły tej tragedii. W 1977 roku przeprowadzono ekshumację szczątków ks. Pilipca, które spoczęły w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Błażowej.
Pamięć o ks. Michale Pilipcu jest żywa do dziś. 7 grudnia 2024 roku w Błażowej odbyła się konferencja popularnonaukowa pod hasłem „Ks. Michał Pilipiec – bezkompromisowy w służbie Bogu i w walce o wolność”. Wydarzenie zgromadziło wybitnych prelegentów, którzy przedstawili jego duchową sylwetkę, działalność patriotyczną i znaczenie dla lokalnej społeczności. Podczas konferencji zaprezentowano również fragmenty filmu dokumentującego jego pogrzeb w 1977 roku, co jeszcze mocniej przypomniało dramatyczne losy tego kapłana i męczennika.
Dzień później, 8 grudnia, w Głogowie Małopolskim poświęcono odnowiony krzyż, upamiętniający miejsce śmierci ks. Michała Pilipca oraz zamordowanych wraz z nim żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości zorganizowali lokalni działacze, przedstawiciele parafii oraz rodzina księdza. Te wydarzenia są wyrazem hołdu dla jego poświęcenia i niezłomnej postawy w walce o wolność. Ks. Michał Pilipiec pozostaje symbolem odwagi i wierności ideałom w najtrudniejszych czasach.