Z początkiem Nowego Roku w województwie podkarpackim zaczną działać trzy nowe zespoły ratownictwa medycznego w podstawowym składzie, a dwa istniejące zespoły zostaną wydłużone pod względem czasu pracy.
Na Podkarpaciu obecnie funkcjonuje 101 zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), zarówno całodobowych, jak i czasowych. Organizacja pracy ZRM w regionie jest regularnie analizowana, szczególnie pod kątem czasu dotarcia na miejsce zdarzenia oraz liczby wyjazdów.
Od 1 stycznia 2025 roku działalność rozpocznie trzy nowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego:
- w Głogowie Małopolskim – będący w gotowości przez 16 godzin na dobę, od 7:00 do 23:00,
- w Przecławiu – pracujący w trybie całodobowym (24 godziny na dobę),
- w Szyperkach (gmina Jarocin) – dostępny przez 12 godzin dziennie, od 7:00 do 19:00.
Równocześnie wydłużony zostanie czas pracy dwóch istniejących zespołów:
- w Dębicy – z dotychczasowych 16 godzin na pełne 24 godziny na dobę,
- w Sieniawie – również z 16 do 24 godzin na dobę.
Bezpieczeństwo mieszkańców to dla mnie priorytet, dlatego tak wiele uwagi poświęcam tematom ochrony zdrowia i wzmocnieniu systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zależy mi na zapewnieniu szybkiej i skutecznej pomocy potrzebującym przez profesjonalne zespoły dysponujące nowoczesnym sprzętem. Nowe karetki to także odpowiedź na większe zapotrzebowanie przy starzejącym się społeczeństwie.
Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki
W wyniku wprowadzanych zmian, od 1 stycznia 2025 r. na terenie województwa podkarpackiego działać będą już 104 ZRM całodobowe i czasowe, w tym 14 specjalistycznych i 90 podstawowych.