W Kuratorium Oświaty w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli różnych środowisk edukacyjnych i specjalistów. Spotkanie miało na celu omówienie kluczowych założeń nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej, która miała zostać wprowadzona do szkół we wrześniu.
W wydarzeniu uczestniczyli Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, Podkarpacka Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Rzeszowie Dorota Dominik, Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie Marek Plizga oraz psychiatra i seksuolog Marzena Trąd.
Podkarpacka Kurator Oświaty przedstawiła szczegóły podstawy programowej edukacji zdrowotnej oraz odniosła się do protestów, które odbywały się w Polsce. Zwróciła uwagę, że wiele z nich opierało się na nierzetelnych informacjach, i zachęcała do zapoznania się z projektem rozporządzenia w tej sprawie. Podkreśliła, że przedmiot ma promować zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne, a także edukować na temat zdrowia seksualnego, środowiskowego, aktywności fizycznej oraz profilaktyki uzależnień.
Podstawę programową przygotował zespół ekspertów, w skład którego weszli m.in. prof. Zbigniew Izdebski, ks. Arkadiusz Nowak – prezes fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas – konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, dr n. med. Aleksandra Lewandowska – konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, oraz dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk i dr hab. prof. AWF Anna Szumilewicz.
Podczas konferencji przywołano również słowa Papieża Franciszka, który podkreślał, że dobra edukacja seksualna jest pozytywnym i potrzebnym elementem rozwoju młodzieży. Ostrzegał jednak przed wprowadzaniem ideologii do tego procesu, zaznaczając, że może to przynieść więcej szkód niż korzyści. Papież apelował także o unikanie wulgaryzowania sfery seksualnej w edukacji, wskazując na rolę rodziny w przekazywaniu podstawowych wartości, choć zauważył, że nie wszyscy rodzice są do tego odpowiednio przygotowani.