sobota, 18 stycznia, 2025
+

    Posłuchaj wykładu o Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, wybierając się do Zamku w Łańcucie

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już w najbliższy piątek – 6 grudnia w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego w dawnej Oranżerii w Zamku w Łańcucie odbędzie się wyjątkowy wykład. Prelekcje poprowadzi Monika Jagustyn-Tokarz – kustosz w Dziale Edukacji Muzealnej Muzeum-Zamek w Łańcucie. A opowieści będą dotyczyły niezwykłej postaci – Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej.

    Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklicznych wykładów muzealnych „Przyjemności świata tego”. Koniecznie – szczególnie jeśli interesujesz się historią, wybierz się na godzinę 17:00, do Łańcuta niedaleko Rzeszowa na wykład pod tytułem „Kolekcjonerstwo Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej”.

    Bilety kosztują jedyne 5 zł. Na to wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy, które przyjmowane są pod numerem telefonu 17 749 38 61, wew. 129, 139, 150 lub e-mailowo: edukacja@zamek-lancut.pl.

    Izabela z Czartoryskich Lubomirska (1736-1816) należy niewątpliwie do grona najciekawszych postaci epoki oświecenia. Wysoko urodzona, piękna, majętna i wpływowa, ozdobiona licznymi talentami i pasjami, obdarzona została z pewnością osobowością nietuzinkową, choć despotyczną i kapryśną. Znana w arystokratycznej Europie, zwłaszcza w salonach Paryża i Wiednia, przynależała do grona oświeconych znawców antyku i dyletantów nauk. Pozostawiła po sobie realizacje budowlane i kolekcje, stanowiące do dziś ozdobę polskich muzeów. Była żoną marszałka wielkiego koronnego – Stanisława Lubomirskiego i matką Julii Potockiej, Konstancji Rzewuskiej, Izabeli Potockiej oraz Aleksandry Potockiej.

    Należał do niej między innymi pałac w Wilanowie, pałac w Ursynowie (wówczas zwany Rozkoszą) i pałacyk Mon Coteau na Mokotowie (Pałac Szustra). Kładła kamień węgielny pod gmach Teatru Narodowego w Warszawie i była inicjatorką przebudowy zamku w Łańcucie w stylu rokoko na przełomie XVIII i XIX wieku.

    Wykład odbywa się w ramach cyklu wydarzeń „Przyjemności świata tego” i jest częścią projektu kulturalno-edukacyjnego Muzeum-Zamek w Łańcucie „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni edukacyjnych OR-KA II, III,IV,VII”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com