W Rzeszowie przy ulicy Przemysłowej kończą się prace związane z wymianą przestarzałej instalacji ciepłowniczej. Powstaje tam nowoczesny, monitorowany ciepłociąg o długości blisko 400 metrów.
Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej realizuje inwestycję z dbałością o otoczenie. Rosnące w pobliżu drzewa zostały starannie zabezpieczone, dzięki czemu udało się całkowicie uniknąć ich wycinki. Nowa instalacja poprawi efektywność systemu ciepłowniczego i przyczyni się do zwiększenia niezawodności dostaw ciepła dla mieszkańców miasta.
Ta istniejąca do niedawna sieć była wykonana w tradycyjnej technologii. Była izolowana masą gipsowo-cementową i była narażona na oddziaływanie
Juliusz Mikłasz, kierownik wydziału eksploatacji południe rzeszowskiego MPEC.
czynników atmosferycznych. To może powodować uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększanie strat ciepła.
Podległa prezydentowi Rzeszowa spółka MPEC z dużą dbałością podchodzi do otoczenia, w którym realizuje swoje inwestycje. Nie inaczej było podczas wymiany ciepłociągu przy ulicy Przemysłowej.
– W miejscu, gdzie prowadziliśmy wykopy, rośnie około 30 drzew, głównie robinii akacjowych. Bardzo zależało nam na tym, aby im nie zaszkodzić i umożliwić im przetrwanie inwazyjnych prac – wyjaśnia Marcin Łabaj, inspektor nadzoru inwestycyjnego z MPEC. Drzewa zostały zabezpieczone specjalnymi osłonami, a w ich sąsiedztwie ułożono płyty amortyzujące nacisk maszyn budowlanych. Dodatkowo nad projektem czuwał dendrolog, który wizytował plac budowy 11 razy, monitorując m.in. przycinanie korzeni i zagęszczanie gleby wokół brył korzeniowych.
Nowy ciepłociąg, o długości blisko 400 metrów, powstaje wraz z niezbędnym systemem odwodnień i jest łączony z istniejącymi przyłączami. Sieć ma zaopatrywać w ciepło osiedle Architektów, budynki przy ulicy Przemysłowej, a także nowe osiedle mieszkaniowe przy ulicy 9 Dywizji Piechoty oraz planowane pawilony przy ulicy Przemysłowej.
Podczas realizacji inwestycji zastosowano rury o różnych średnicach: 331 metrów rur o średnicy 200 mm, 9 metrów o średnicy 150 mm, 17 metrów o średnicy 100 mm i 20 metrów o średnicy 50 mm. Dzięki tej modernizacji poprawi się efektywność i niezawodność dostaw ciepła dla mieszkańców.