Fundacja Misji Obywatelskiej zaprasza młodzież z Podkarpacia w wieku 16-30 lat do udziału w projekcie „Podkarpacka Akademia Dziennikarstwa” sfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.
Celem projektu jest rozwój kompetencji medialnych i obywatelskich, takich jak: krytyczne myślenie i efektywne korzystanie z nowoczesnych technologii informacyjnych. Projekt promuje aktywność obywatelską, zachęcając młodych ludzi do refleksji nad rolą mediów w demokracji.
W jego ramach zaplanowano serię spotkań informacyjnych oraz cztery zjazdy dla 25 wybranych uczestników. Kluczowym elementem projektu jest mentoring, w trakcie którego młodzież stworzy własne materiały dziennikarskie. Uczestnicy wezmą również udział w wyjeździe studyjnym do czołowych instytucji demokratycznych w Polsce.
Formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/530yrj4v
Szczegółowe informacje na www.fmo.com.pl w zakładce Projekty.
Już 3 grudnia 2024 r. o godz. 9:00 w sali nr 220 Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej (ul. 11 Listopada 10, 36-100 Kolbuszowa) zapraszamy młodzież w wieku 16–30 lat na wyjątkowe spotkanie informacyjne w ramach projektu „Podkarpacka Akademia Dziennikarstwa”. To świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie oferuje nasz projekt, a także wziąć udział w praktycznym szkoleniu na temat dezinformacji w mediach.
Co organizatorzy przygotowali dla uczestników?
• Prezentację projektu „Podkarpacka Akademia Dziennikarstwa” – poznasz szczegóły udziału oraz perspektywy rozwoju, jakie są w ofercie
• Szkolenie: jak rozpoznawać fałszywe informacje i krytycznie analizować media,
• Dyskusję o roli młodzieży w tworzeniu rzetelnych treści oraz w budowaniu aktywności obywatelskiej.
W ramach projektu będą zorganizowane:
• Seria spotkań informacyjnych,
• Cztery weekendowe zjazdy w wybranych miastach w Polsce,
• Mentoring, podczas którego młodzież stworzy własne materiały dziennikarskie,
• Wyjazd studyjny do czołowych instytucji demokratycznych w Polsce.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Misji Obywatelskiej – inicjatywa młodych ludzi zaangażowanych w rozwój społeczeństwa. Fundacja działa na trzech głównych filarach:
• Wymiar społeczny – aktywizacja różnych grup społecznych, w szczególności dzieci, młodzieży i seniorów,
• Działalność ekspercka – wsparcie w dziedzinach bezpieczeństwa, prawa, ekonomii i gospodarki,
• Rozwój mediów obywatelskich – budowa i wspieranie niezależnych mediów obywatelskich.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 w sali nr 220 Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Nie przegap szansy na rozwój swoich umiejętności i inspirację do działania!
Wstęp wolny – zapraszamy!
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Pigułka projektu „PODKARPACKA AKADEMIA DZIENNIKARSKA”
sfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
1. Dla kogo?
Grupą docelową projektu „Podkarpacka Akademia Dziennikarstwa” jest 25-osobowa grupa młodzieży w wieku 16-30 lat z województwa podkarpackiego. Projekt ma charakter inkluzywny, dlatego w szczególności odbiorcami bezpośrednimi są osoby z obszarów dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym, mające ograniczony dostęp do ofert edukacyjnych i kulturalnych. Zapewnione zostanie indywidualne wsparcie dla osób napotykających przeszkody, w tym dostosowanie działań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
2. O projekcie:
Celem projektu jest rozwój kompetencji medialnych i obywatelskich, takich jak: krytyczne myślenie i efektywne korzystanie z nowoczesnych technologii informacyjnych. Projekt promuje aktywność obywatelską, zachęcając młodych ludzi do refleksji nad rolą mediów w demokracji.
3. Działania:
• 25 spotkań informacyjno–szkoleniowych (w 21 powiatach i 4 miastach na prawach powiatu)
• 4 weekendowe zjazdy w wybranych miastach Polski (warsztaty)
• Mentoring, w trakcie którego młodzież stworzy własne materiały/projekty dziennikarskie.
• Wyjazd studyjny do Warszawy. Celem tej podróży będzie bezpośrednie zapoznanie się z funkcjonowaniem kluczowych instytucji demokratycznych naszego kraju, w tym Sejmu RP, Kancelarii Premiera oraz Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Wizyty te mają na celu nie tylko zwiększenie wiedzy uczestników o mechanizmach rządzenia i prawach obywatelskich, ale także ukazanie roli, jaką media odgrywają w utrzymaniu transparentności i odpowiedzialności władz.
4. Finansowanie:
Całość jest finansowana ze środków Unii Europejskiej, jedyny koszt to dojazd uczestników na zorganizowane zjazdy. W niektórych przypadkach, dla osób napotykających szczególne trudności finansowe, projekt będzie rozważał możliwość częściowego zwrotu kosztów dojazdu, aby zminimalizować ewentualne bariery ekonomiczne.