piątek, 6 grudnia, 2024
+

    Dwudniowe ćwiczenia ratownicze „BIESZCZADY 2024”

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Głównym celem dwudniowych ćwiczeń, które zakończyły się wczoraj w Bieszczadach, było doskonalenie współpracy administracji, służb, inspekcji i straży w reagowaniu na zagrożenia związane z bezpieczeństwem.

    Za koordynację działań odpowiedzialny był Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, który czuwał nad przebiegiem wydarzenia i realizacją założonych celów. Ćwiczenia pozwoliły sprawdzić skuteczność współdziałania różnych instytucji w sytuacjach kryzysowych oraz udoskonalić mechanizmy reagowania w obliczu potencjalnych zagrożeń. Wydarzenie stanowiło istotny element w budowaniu efektywnego systemu zarządzania kryzysowego oraz umacnianiu współpracy między podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w regionie.

    Zakres dwudniowych ćwiczeń „BIESZCZADY 2024”, które odbyły się 26 i 27 listopada, obejmował różnorodne scenariusze praktyczne. Wśród nich znalazły się: gaszenie pożaru lasu i terenów przyległych w trudnych warunkach górskich, zwalczanie aktu terrorystycznego połączonego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym i eksplozją, działania poszukiwawczo-ratownicze w terenie górskim, organizacja akcji ratowniczych po wypadku na wodzie, ochrona obiektów kluczowych dla obronności i gospodarki państwa oraz reagowanie na zagrożenia związane z magazynowaniem i przesyłem gazu.

    W środę na terenie ośrodka AMW REWITA – Solina zorganizowano pokaz kilku epizodów, które przyciągnęły uwagę mediów. Wśród zaprezentowanych działań znalazły się: szturm antyterrorystów na ośrodek wczasowy w celu odbicia zakładników, gaszenie lasu przy użyciu śmigłowca Straży Granicznej wyposażonego w Bambi Bucket, działania ratownicze po wypadku na wodzie, również z wykorzystaniem helikoptera, oraz akcja ratunkowa polegająca na uwolnieniu szybowniczki, która po skoku ze spadochronem utknęła na drzewie.

    Podczas briefingu prasowego Tomasz Lorenc, II wicewojewoda podkarpacki, wspólnie z przedstawicielami wszystkich zaangażowanych służb, omówił przebieg ćwiczeń i podkreślił znaczenie współpracy w tego typu działaniach. Uczestnicy szczegółowo przedstawili swoje role i zaangażowanie w realizację poszczególnych epizodów.

    Finałem ćwiczeń było posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie to poświęcono wypracowaniu koncepcji dalszych działań organów i instytucji odpowiedzialnych za ochronę przeciwpowodziową oraz reagowanie na różnego rodzaju zagrożenia, z naciskiem na usprawnienie procedur i współpracy.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com