piątek, 6 grudnia, 2024
+

    Czy Internet zeskanował już bibliotekę ludzkości? Co sieć zrobiła literaturze? Na te i na inne pytania odpowiadali goście!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Za nami już dziewiąta edycja cyklu „Wielkich pytań w nauce”. Tym razem, w Filharmonii Podkarpackiej 27 listopada zaproszeni goście zajęli się tematem internetu oraz jego wpływu na nas, na nasze czytelnictwo i w ogóle na naszą wolność. Tytułem spotkania było „Jak funkcjonuje język w sieci?”. A o języku i literaturze w sieci dyskutowali dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyna Kłosińska oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Moderatorem wydarzenia był poeta, publicysta oraz dziennikarz – Wojciech Bonowicz. Z kolei wszystkich zaproszonych gości i zgromadzoną tego dnia publiczność przywitał dr Wergiliusz Gołąbek, Wiceprezydent WSIiZ.

    „Usieciowienie społeczeństwa zmieniło autorytety kulturowe. Teraz autorytetem są osoby, które mają najwięcej kliknięć, a nie osoby, które są zakorzenione w kulturze”

    – mówiła dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyna Kłosińska.

    „Hipertekst nie jest uporządkowany tylko przypadkowy. Obserwujemy coraz silniejszą próbę oderwania języka od rygorów tradycyjności. Język w sieci traktowany jest jako narzędzie do zdobywania pieniędzy. Tekst ma bawić i podkreślać kult jednostki autora. Konstruowanie tekstu w sieci nie jest skoncentrowane na jego wartości, tylko na jego pozycjonowaniu”

     – dodała prof. Kłosińska.

    Z kolei prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zastanawiał się, czy to co stało się za sprawą Internetu z czytelnikami literatury, wpływa na bycie razem?

    „Internetowi giganci chcą przenieść do sieci wszystko co istnieje i nadać temu postać wirtualną. Sieci społecznościowe zmieniły naszą rzeczywistość. Kiedyś literatura działa się i konstytuowała w czytelniku. Emocje towarzyszące lekturze były czymś osobistym. Internet rzeczy zmienił tą sytuację, włączając do sieci zarówno tekst, jak i czytającego. Sieć zbiera i przechowuje informacje o emocjach czytelnika. Wiedza o czytelniku staje się częścią sieci”

     – mówił prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

    Wielkie pytania w nauce

    Cykl wykładów pt. „Wielkie pytania w nauce” organizowany jest co roku przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od 9 lat. W ramach cyklu odbyło się 29 wykładów, które poprowadziło ponad 40 prelegentów ze świata nauki i kultury. Około 40 tys. osób uczestniczyło w tych spotkaniach, a zamieszczone na kanale YouTube WSIiZ relacje filmowe mają ponad 22 mln odsłon.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com