czwartek, 12 grudnia, 2024
+

    W Muzeum Dobranocek można oglądać rzeźbę „Trzy Misie”. Kto ją zaprojektował i wykonał?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Każdy, kto chce, może odwiedzić Muzeum Dobranocek, które znajduje się przy ul. Adama Mickiewicza 13 w Rzeszowie. Niedawno temu stanęła tam wyjątkowa rzeźba pod nazwą „Trzy Misie”, którą zaprojektował legendarny Tadeusz Wilkosz (twórca filmów lalkowych oraz reżyser kultowego serialu), a wykonała go Monika Tohl, która związana jest również z Podkarpaciem – tutaj, w Rzeszowie się urodziła oraz kształciła się. Rzeźba jest na pewno nową atrakcją, która może przyciągnąć rzeszowian, oczywiście w godzinach otwarcia tego muzeum.

    Kim są twórcy zabytkowej rzeźby?

    Tadeusz Wilkosz (ur. 9 marca 1934 w Krakowie) – reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf. Zajmuje się głównie animacją lalkową. W 1956 ukończył studia na Wydziale Grafiki Filmowej w Wyższej Szkole Przemysłu Artystycznego w Pradze. Po praktyce w czeskich studiach filmów animowanych rozpoczął pracę w Studiu Filmów Lalkowych w Tuszynie, przekształconym później w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. W roku 1959 zadebiutował filmem Mysie figle. Jako reżyser zrealizował w Se-ma-forze ponad 30 filmów lalkowych, następnych 100 powstało pod jego kierownictwem artystycznym, przy współudziale scenariuszowym i autorstwie projektów plastycznych. Od 1968 roku należał do PZPR. W czasach PRL był odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej.

    Jest ojcem (scenariusz, scenografia, kierownictwo artystyczne, reżyseria niektórych odcinków) ulubionych bohaterów trzech telewizyjnych seriali dla dzieci: Przygody Misia Colargola, Trzy Misie i Pingwin Pik-Pok. Jego filmy docenione zostały zarówno w kraju, jak i na świecie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

    Monika Tohl urodziła się w Rzeszowie w 1979 r. W roku 1997 i na przełomie 2003/04 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W 1999 roku ukończyła PLSP im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, zdobywając specjalizację w snycerstwie. Rok 2004 przyniósł jej dyplom z wyróżnieniem na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni Jerzego Nowakowskiego. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych i indywidualnych, polskich i zagranicznych. Od kilku lat szkoli swój warsztat na Ogólnopolskim Plenerze dla nauczycieli ceramiki „ Ceramiczne Dialogi” uczestnicząc w późniejszych wystawach . Autorka zajmuje się rzeźbą, rysunkiem. i malarstwem. Jest także nauczycielem ceramiki i rzeźby w rzeszowskim Zespole Szkół Plastycznych.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com