W Gospodzie Karpackiej w Zarszynie, w powiecie sanockim, w województwie podkarpackim odbyła się niedawno temu konferencja, poświęcona Jerzemu Nowosielskiemu. Podczas wydarzenia wszyscy zgromadzeni uczestnicy mogli bliżej poznać oraz zrozumieć twórczość tego wybitnego, polskiego artysty. W trakcie trwania tego eventu głos zabrały osoby, które działają na co dzień w kulturze i w sztuce i mogły się one podzielić swoją wiedzą związaną z Jerzym Nowosielskim oraz jego twórczością.
Odbyły się w ramach wydarzenia następujące prelekcje:
1. „Theatrum Jerzego Nowosielskiego” – Robert Domżalski, kurator w Galerii Starmach w Krakowie
2. „O sztuce abstrakcji, czyli emancypacja umysłu” – dr Anna Steliga, Instytut Sztuk Pięknych w Rzeszowie, prodziekan ds. nauki i kształcenia na Uniwersytecie Rzeszowskim
3. „Antropologia chrześcijańska jako fundament malarstwa ikonowego” – Marcin Świąder OFMCap
Dzięki tym wszystkim prelekcjom, każdy uczestnik mógł poznać twórczość Jerzego Nowosielskiego, która oczywiście nie kończyła się na jednym nurcie. Zgromadzeni, mogli zatem zgłębić, jak tworzył ten polski malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. Od malarstwa sakralnego, przez sztukę abstrakcyjną po wpływ kultury prawosławnej i filozofii – tak Nowosielski tworzył.
Zwieńczeniem konferencji było wręczenie nagród laureatom konkursu pod nazwą „Abstrakcje i inne atrakcje u Nowosielskiego”, którego organizatorem była Fundacja Salon Sztuki. Na zakończenie również odbył się wernisaż prac młodych artystów, którzy w swojej artystycznej pracy inspirowali się twórczością i ideą Jerzego Nowosielskiego.
Dodatkowo, w ramach wydarzenia swoją wystawę zaprezentowało Koło Naukowo-Artystyczne ZAPAŁ Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Można było oglądać płytki ceramiczne inspirowane wzorami podkarpackimi, które wykonali jego członkowie.
Organizatorzy podziękowali wszystkim gościom za przybycie. Szczególnie, swoją obecnością zaszczycili: Bogdan Rzońca – europoseł, Piotr Babinetz – poseł na Sejm RP, Paweł Kraus – przedstawiciel Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Andrzej Betlej – członek Zarządu Powiatu Sanockiego. Ponadto, uczestnikami konferencji byli działacze kultury i sztuki z powiatów sanockiego i krośnieńskiego, między innymi: Wiesław Banach, Katarzyna Winnicka i Jerzy Ginalski.
Organizatorami konferencji były Fundacja Salon Sztuki z Rzeszowa oraz Stowarzyszenie LGD „Dorzecze Wisłoka”. Organizatorzy podziękowali również Pani Natalii Suwaj z ISP UR, za jej wkład w przygotowanie wystawy oraz całego wydarzenia.