wtorek, 3 grudnia, 2024
+

    Jubileusz 80-lecia Muzeum- Zamek w Łańcucie

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Łańcut, serce podkarpackiej kultury, świętował 80-lecie Muzeum-Zamku w wyjątkowej atmosferze jubileuszu. Uroczystości przyciągnęły wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli władz regionalnych oraz pasjonatów sztuki i historii. Wydarzenie stało się doskonałą okazją do zastanowienia się nad wartością dziedzictwa kulturowego i jego rolą w życiu współczesnych pokoleń.

    Obchody jubileuszu rozpoczęły się w historycznej sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie. Dyrektor placówki, Piotr Szopa, serdecznie powitał zgromadzonych gości. Uroczystość rozpoczęto minutą ciszy, oddając hołd zmarłym pracownikom muzeum.

    W programie znalazła się prelekcja kustosz Edyty Kucaby-Łyszczek zatytułowana „Krótka historia Muzeum”. W swoim wystąpieniu przedstawiła ona fascynującą historię placówki, ukazując najważniejsze etapy jej rozwoju – od początków działalności po współczesne osiągnięcia. Szczególną uwagę zwróciła na wyjątkowy charakter zbiorów, które każdego roku przyciągają rzesze zwiedzających, oraz na znaczenie zamku jako ważnego pomnika polskiego dziedzictwa kulturowego.

    Następnie miało miejsce symboliczne wręczenie kwiatów byłym dyrektorom i wicedyrektorom muzeum w podziękowaniu za ich wkład w rozwój instytucji. Uroczystość kontynuowano wręczeniem odznaczeń. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wraz z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem uhonorowali 31 pracowników złotymi i srebrnymi medalami „Za Długoletnią Służbę”. Z kolei 10 osób otrzymało odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które wręczył Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Podczas uroczystości zaprezentowano okolicznościową monetę wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski w ramach serii „Odkryj Polskę”. Moneta, dedykowana Zamkowi w Łańcucie, została przedstawiona zgodnie z wytycznymi NBP, stanowiąc wyjątkowe wyróżnienie dla tego historycznego miejsca. To symboliczne nawiązanie do bogatej historii zamku i jego znaczenia w popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego.

    Dyrektor Muzeum-Zamku, Piotr Szopa, zaprezentował również nowy nabytek, który wzbogacił zbiory zamkowej biblioteki. Jest nim podręcznik do trygonometrii datowany na 1824 rok, który stanowi cenne uzupełnienie kolekcji.

    Zwieńczeniem wydarzenia był niezapomniany koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu artystów Piwnicy Pod Baranami, który wprowadził zgromadzonych w wyjątkową atmosferę dawnej epoki.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com