Wczoraj – 21 listopada po południu odbyła się konferencja prasowa, przed nowym spektaklem pod tytułem „Gdzie jest mój mąż?” w reżyserii Pawła Aignera, we foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Premiera nowego przedstawienia odbędzie się już jutro 23 listopada o godzinie 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Wydarzenie połączone będzie z obchodami 80-lecia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. Także w podobnym okresie będzie miała swoją premierę publikacja w formie książki, podsumowująca wszystkie lata działalności podkarpackiej sceny pt. „Teatr Rzeszów 1944-2024” autorstwa poety i tłumacza – Jakuba Pacześniaka.
Podczas zorganizowanej konferencji z przedstawicielami lokalnych mediów spotkali się twórcy i aktorzy spektaklu. Obecny był także dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara, oraz redaktor jubileuszowej publikacji – Jakub Pacześniak.
Spektakl powstał na podstawie „Słomkowego kapelusza” Eugeniusza Labiche’a. „Gdzie jest mój mąż?” to arcykomedia, w której aktorzy śpiewają i tańczą, a całe to widowisko zostało stworzone według francuskiej XIX-wiecznej farsy, mistrza gatunku w opracowaniu Juliana Tuwima. Jest to dowcipna oraz pełna niespodziewanych zwrotów akcji komedia, która obrazuje świat francuskiej arystokracji. Jej sielankowe wręcz życie zostaje zakłócone przez nagłe zaginięcie słomkowego kapelusza, które to z kolei zachwiewa ślub młodego paryżanina Fadinarda z Heleną Nonancourt. Cóż – główny bohater musi odnaleźć swoją zgubę, a poszukiwania prowadzą do powstania całej lawiny zabawnych dla każdego widza zbiegów wydarzeń i perypetii.
Scenografię do tego spektaklu stworzyła Magdalena Gajewska, kostiumy Pavel Hubička, choreografię Karolina Garbacik, muzykę Piotr Klimek, aktorów przygotował wokalnie Cezary Szyfman. A na „Siemaszkowej” scenie już jutro, premierowo wystąpią: Joanna Baran-Marczydło, Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Aleksandra Ożóg, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Chodur, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Maciej Kokot, Mateusz Marczydło, Adam Mężyk, Piotr Napierała (gościnnie) oraz Kacper Pilch.
Wydarzenie finansowane jest z budżetu Województwa Podkarpackiego i realizowane w ramach zadania pn. „80-lecie SCENY DRAMATYCZNEJ w Rzeszowie.”