Ponad 500 konstruktorów robotów uczestniczyło w trzeciej edycji Międzynarodowych Zawodów Robotów XChallenge. Rywalizacja odbywała się w ośmiu kategoriach, a wydarzenie zgromadziło tysiące widzów. Współorganizatorem imprezy było Podkarpackie Centrum Innowacji, a głównym partnerem wydarzenia – Województwo Podkarpackie.
Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl, zaangażowany w organizację wydarzenia, podkreślał, że władze regionu kładą duży nacisk na wspieranie rozwoju edukacji w dziedzinach STEAM, zwłaszcza w zakresie konstruowania i programowania robotów. XChallenge 2024 to jedno z największych wydarzeń tego typu w Europie. Organizatorzy zaznaczyli, że przygotowanie tegorocznej edycji wymagało udziału blisko 150 osób.
To rekordowe wydarzenie jest dowodem na to, że mamy wielu pasjonatów robotyki w regionie i poza granicami województwa. Dzięki zaangażowaniu Podkarpackiego Centrum Innowacji, Podkarpackiego Centrum Nauki, ale także projektu RaP Stram – rozpoczynamy nową ofensywę w robotyce – co w konsekwencji pozwoli nam na przygotowanie kadr dla naszej gospodarki
Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego
„Do stworzenia aren wykorzystaliśmy ponad 6 ton materiałów, a całe wydarzenie obsługiwało prawie 150 organizatorów, sędziów i wolontariuszy. Szeroka gama wyzwań oraz imponująca liczba uczestników i robotów zapewniły emocje na najwyższym poziomie” – powiedział Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Współorganizacja największych zawodów robotów w Polsce jest bezpośrednio związana z rozszerzeniem oferty edukacyjnej Podkarpackiego Centrum Innowacji. Chcemy, aby robotyka zagościła na stałe w naszej przestrzeni ProtoLab, z której już dziś regularnie korzysta ponad 600 uczniów szkół średnich i studentów. Jeszcze w tym roku uruchomimy cykl warsztatów RoboWorkshop, podczas których nasi użytkownicy będą mogli poznać m.in podstawy programowania robotów oraz zgłębiać inne obszary nowoczesnych technologii pod okiem naszych specjalistów
Michał Tabisz, prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji
Organizatorami XChallenge są Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Politechnika Rzeszowska, Rzeszowska Grupa IT, RoboLAB STEM Incubator oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne. W tym roku do grona organizatorów po raz pierwszy dołączyło Podkarpackie Centrum Innowacji.
Celem wydarzenia jest popularyzowanie nauki oraz rozwijanie pasji do robotyki i elektroniki poprzez zdrową rywalizację. XChallenge stanowi przestrzeń do rozwijania umiejętności manualnych i programistycznych, a także umożliwia wymianę doświadczeń oraz nawiązywanie międzynarodowych kontaktów. W zawodach wzięli udział głównie uczniowie szkół średnich i studenci.
Rywalizacja odbywała się w następujących kategoriach:
- Line Follower – szybkie roboty ścigające się po wyznaczonej trasie, z możliwością omijania przeszkód (Standard, Turbo, LEGO).
- Sumo – walki robotów na okrągłych torach, gdzie celem jest wypchnięcie przeciwnika poza pole.
- Lego Tug of War – przeciąganie liny przez roboty skonstruowane z klocków LEGO.
- Freestyle – dowolne projekty, w których uczestnicy mają pełną swobodę twórczą.
- Micromouse – wyścig w labiryncie, w którym roboty muszą jak najszybciej odnaleźć wyjście.
- Cebula House – zbieranie dedykowanych elementów (w tym roku były to cebule) i dostarczanie ich do wyznaczonej strefy.
- Smash Bots Mini – walki robotów inspirowane popularnymi BattleBots, z możliwością użycia różnych broni, takich jak tarcze czy miotacze płomieni.
- Task Hunters – zadania łączące umiejętności programistyczne, manualne i miękkie.
Tegoroczna edycja XChallenge potwierdziła rosnące zainteresowanie robotyką i nowoczesnymi technologiami w Polsce, stając się doskonałą okazją do zaprezentowania talentów młodych konstruktorów i zapowiadając, że na stałe zagości w kalendarzu regionalnych wydarzeń technologicznych.