Z myślą o wszystkich dzieciach, które są w jakiś sposób krzywdzone powstała Kampania pod nazwą „Dzieciństwo bez przemocy”, która obejmuje całą Polskę. Na Podkarpaciu, zajmuje się nią Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL, która zamieszcza w różnych mediach publikacje o niniejszej kampanii, także organizuje działania edukacyjne w różnych szkołach czy gminach na terenie Podkarpacia.
PRO-FIL jest koordynatorem lokalnym kampanii w naszym województwie. Apeluje przede wszystkim, że każdy z nas może przeciwdziałać przemocy wobec tych najmłodszych w swoim środowisku. Najogólniej mówiąc, kampania podejmuje bardzo ważny temat, jakim jest zadbanie o to, by każde dziecko miało szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo. Każdy, szczególnie młody człowiek powinien czuć w końcu, że jest akceptowany i kochany. Poczucie czułości, bliskości oraz wsparcia buduje mocny fundament w dorosłym życiu – między innymi poczucie bezpieczeństwa oraz pewności siebie.
To już ostatni tydzień kampanii, (trwa od 8 października do 19 listopada) a jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę właśnie o ten temat – możesz wejść na stronę internetową https://dziecinstwobezprzemocy.pl/lekcje-i-webinary/ i uczestniczyć w różnych webinarach. Niektóre z nich już się odbyły i można odsłuchać relacji z nich, niektóre dopiero się odbędą, a na niektóre trwają jeszcze zapisy. To bardzo duża i cenna dawka wiedzy. Także, możesz zrobić kurs e-learningowy pod nazwą „Nieobojętni”, wchodząc na stronę internetową https://reaguj.powergam.com/, jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat właśnie przemocy oraz uzyskać kwalifikacje w tym właśnie kierunku. Po więcej informacji odnośnie całej kampanii, zajrzyj na stronę internetową https://dziecinstwobezprzemocy.pl.
Jeśli prowadzisz placówkę, organizację, instytucję lub firmę albo też jesteś jej członkiem, aby wesprzeć akcję, możesz wszcząć działania edukacyjne, w których nagłośnisz ten problem. Zaplanuj i zrealizuj wspólnie z innymi inicjatywę edukacyjną, której celem będzie uwrażliwienie na problem przemocy wobec dzieci. Aby dowiedzieć się więcej – wejdź pod link: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/jak-dolaczyc/.
Już niedługo, bo 19 listopada, kiedy w kalendarzu wypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec dzieci, w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz inne obiekty architektoniczne podświetlają się na czerwono. Możesz oczywiście przyłączyć się do tej akcji, która startuje już o godzinie 17:00.
Koniecznie podpisz manifest, który zabrania przemocy względem dzieci!
Nie wiem czy wiesz, ale każdego roku około 30 dzieci w naszym kraju traci swoje życie z powodu przemocy osób, które żyją w najbliższym środowisku takiego małego człowieka. Według danych, aż 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania, a 32% doznało przemocy od bliskiej osoby dorosłej. Dane te można oczywiście na przyszłość zmienić.
Na przestrzeni lat, w ciągu ostatnich dziesięciu liczba dzieci i nastolatków doświadczających przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych spadła z 33% do 24%. Już 59% dorosłych reaguje, gdy widzi przemoc wobec dziecka, a jeszcze pięć lat wcześniej ta liczba wynosiła jedynie 33%. Pomóż, wyrażając swój sprzeciw wobec przemocy fizycznej i psychicznej względem maluchów.
Koniecznie podpisz się pod manifestem. Pokażmy, ile jest w Polsce osób, dla których dobro dzieci jest kluczową kwestią społeczną. Jeśli zatem chcesz żyć w społeczeństwie, które między innymi reaguje, gdy dziecku lub nastolatkowi dzieje się krzywda, promuje pozytywne wzorce wychowawcze, które opierają się na szacunku i miłości, edukuje na temat praw dzieci i metod ich ochrony, słyszy i szanuje głos dzieci i daje im przestrzeń do wyrażania swoich potrzeb i obaw, wspiera inicjatywy i akcje społeczne, które promują bezpieczeństwo i dobrostan dzieci – przyłącz się do tej akcji.
Podpisując się pod tym manifestem, wspierasz małe osoby, które są niewinne i bezbronne i dorzucasz cegiełkę do tego, by tak zostało. Pokażmy, ile jest osób w Polsce, które reagują na krzywdę w stosunku szczególnie do małych osób i ilu z nas jest nieobojętnym na ich krzywdę, jeśli taka się dzieje i jeśli widzimy to i o tym wiemy. Wejdź na stronę internetową https://fdds.pl/manifest.html
„Wspieram Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, ponieważ wierzę, że każde dziecko zasługuje na bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo. Fundacja konsekwentnie realizuje tę wizję, oferując kompleksową pomoc dzieciom. Ja już podpisałem, podpisz i Ty!”
– Jakub Gierszał, aktor, ambasador Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę