Informujemy, że już 15 oraz 17 listopada w Rzeszowie odbędą się warsztaty teatralne dla młodzieży, które połączone będą z przedstawieniem pod tytułem „Anatomia zdarzeń. Kieszenie pełne wspomnień” w wykonaniu Latającego Teatru Kantorowi, w tym samym miejscu. Spektakl odbędzie się 16 listopada, a zaraz po nim zgromadzona publiczność będzie mogła zostać nieco dłużej, gdzie twórcy przedstawienia porozmawiają, dzieląc się swoimi teatralnymi doświadczeniami, w tym opowiedzą o sobie, o swoich inspiracjach twórczych, czy zdradzą sekrety pracy nad zaprezentowanym spektaklem.
Warsztaty teatralne dla młodzieży pod tytułem „Kieszenie pełne wspomnień”
Jeśli studiujesz albo uczęszczasz jeszcze do szkoły średniej, możesz wziąć udział w warsztatach teatralnych, które odbywać się będą 15 i 17 listopada (czyli już jutro oraz w najbliższą niedzielę) na terenie Centrum Młodzieży w Rzeszowie, przy Osmeckiego. Podczas trwania tego szkolenia uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki umiejętności scenicznych oraz poznać, jak pracuje się w teatrze. Warsztaty będą miały również na celu przygotowanie młodych aktorów do pracy właśnie w takiej instytucji kulturalnej, do stworzenia swoich autorskich opowieści i przeniesienia ich na teatralne deski.
Warsztaty poprowadzą reżyserzy, instruktorzy teatrów offowych – aktorzy Latającego Teatru Kantorowi: Grażyna Tabor, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Monika Adamiec oraz Przemysław Buksiński. Podpowiedzą, na czym polega improwizacja, zabawa sceniczna oraz prezentacja na scenie.
15 listopada w piątek, w godzinach od 10 do 14 zajęcia teatralne będzie miała grupa pierwsza, tego samego dnia w tych samych godzinach także grupa druga, z kolei 17 listopada – w niedzielę, w godzinach od 9 do 13 – grupa trzecia. Wstęp na takie zajęcia jest wolny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 17 748 38 93 oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wydarzenie możesz śledzić na Facebooku, wchodząc pod link: https://fb.me/e/821v96xjE.
Spektakl Latającego Teatru Kantorowi
Kolejnym wydarzeniem, na który zapraszają organizatorzy jest spektakl pod nazwą „Anatomia zdarzeń. Kieszenie pełne wspomnień”. W reżyserii Joanny Gerigk, aktorzy Latającego Teatru Kantorowi zaprezentują już 16 listopada o godzinie 18:00 przedstawienie, w Centrum Młodzieży w Rzeszowie spektakl, który będzie pokazany w nieco off-owym, niezależnym nurcie.
W ramach listopadowego okresu zaduszkowego – opowieści, które zaprezentują aktorzy będą pełne refleksji oraz będą przepełnione wspomnieniami. To będzie uniwersalna opowieść ludzi urodzonych w połowie XX wieku. Co ciekawe, przedstawienie powstało latem 2023 roku w Rzeszowie i nawiązuje także do historii naszego miasta.
A około godziny 19:30, po spektaklu będzie możliwość poznania się bliżej z jego twórcami. W obsadzie zasiedli: Grażyna Tabor, Monika Adamiec, Anna Jamrozek-Sowa, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Karina Góra, Marcin Woszczewski, Przemysław Buksiński. Za muzykę odpowiadają Piotr Madura i Julian Maziarz, za scenografię i kostiumy – Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Wydarzenie to jest także dostępne na Facebooku. Należy wejść pod link: https://fb.me/e/266ZbVH1i. Na spektakl wstęp jest wolny, jednak obowiązuje koniecznie wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 17 748 38 93.
„Wyobraź sobie, że wyjmujesz z szafy od lat nieużywany płaszcz i sięgasz ręką do kieszeni, albo otwierasz szufladę starej komody lub zaglądasz do stojącej na zakurzonej półce szkatułki.
Co tam znajdziesz?
Dawno zapomniane przedmioty, pamiątki z przeszłości, twojej lub twoich bliskich. Bliskich, których już nie ma, o których nie myślimy codziennie, ale kiedy dotykamy drewnianego konika na biegunach z oderwaną płozą, metalowej zardzewiałej puszki, czerwonego guzika uruchamiają się wspomnienia. I nic już nie powstrzyma tej lawiny, nie uciekniesz od anatomii zdarzeń, niepostrzeżenie wciągasz się w te opowieści, a one porywają cię w podróż pełną ciemnych zakamarków, miejsc, do których boisz się zajrzeć, bo po co rozdrapywać stare, dawno zagojone blizny. Ale okazuje się, że nie jesteś w tym sam, że każdy, kto słucha opowieści starych przedmiotów zna te historie, pamięta umysłem lub ciałem, ma je zapisane w genach… Co przyniesie ta wędrówka? Może pozwoli oswoić potwora spod łóżka, może zagoi to co niezagojone, może przypomni kogoś, o kim warto pamiętać. Każdy ma szansę na odszukanie, pogłaskanie, przytulenie czegoś co jest dla niego ważne. Może pojawi się refleksja skłaniająca do rozmowy, wybaczenia, opowiedzenia dzieciom o tym jak wtedy było, one chętnie dowiedzą się po co trzymamy w szafie starą brzytwę po dziadku, albo czym jest ten zasuszony korzonek w zakorkowanej fiolce…”
Wydarzenie odbywa się w ramach zadania publicznego „Rzeszów Na Szlaku Sztuk2024! – edukacja, muzyka, teatr” współfinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów