Rzeszowski Inkubator Kultury, udostępnia wszystkim internautom wystawę online, którą można obejrzeć bez wychodzenia z domu. „Afisz i plakat Estradowy” – tak się ona nazywa i pokazuje plakaty promujące wydarzenia, które odbyły się w Rzeszowie w latach od 1960 do 1990 roku. Wystawa prezentuje zbiór archiwalnych plakatów, które zapowiadały wydarzenia w Estradzie Rzeszowskiej oraz w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Prace graficzne pochodzą również z Archiwum Państwowego w Rzeszowie, które jednocześnie jest partnerem tej wystawy.
Wystarczy kliknąć link https://tiny.pl/d1g26, gdzie dostępne są te zebrane w jednym folderze wybrane (oczywiście nie wszystkie) archiwalne zapowiedzi różnych imprez.
Taka wystawa ma dużą wartość historyczną, a stare, dawne plakaty zostały stworzone między innymi przez Zygmunta Czyża oraz Krzysztofa Motyki. Oglądanie ich to sentymentalna podróż w czasie, a dla tych, którzy urodzili się nieco później – jest to wspaniała lekcja historii.
Dodatkowo parę lat temu powstała cała seria podcastów, na kanale YouTube, która nazywa się „Przygrywka”, a pierwszy jego odcinek można posłuchać, wchodząc pod link https://www.youtube.com/watch?v=ASfZneRwkAQ&list=PLTb6uhObwEoKOMMd_XHBmuZyutJHkiUAj&ab_channel=EstradaRzeszowska. Lektorka opowiada w nich o dziejach Estrady Rzeszowskiej, która powstała kilkadziesiąt lat temu w naszym mieście. Przez sześć odcinków dowiadujemy się o historii tej instytucji kulturalnej. Poznajemy w tych podcastach losy kultury w Rzeszowie od lat 50-tych XX wieku, burzliwe dzieje Estrady oraz to, czym zajmuje się ona i jak działa obecnie.
Plakaty i Afisze ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie to te, pod numerem: 1, 3, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, a ze zbiorów Estrady Rzeszowskiej to te pod numerami: 4,5, 6,7, 8, 9, 13, 14, 20, 21, 22. Plakat ze zbiorów Archiwum Państwowego w Rzeszowie to plakat numer 2.