Magda Skubisz urodziła się 3 czerwca 1978 w Przemyślu. Jest polską pisarką, która ma swój spory dorobek literacki – napisała bowiem do tej pory wiele powieści, a jedną z nich jest ta najnowsza – kolejna, czwarta już część sagi rodu Tyszkowskich. Jest to powieść historyczna, która liczy 376 stron.
Oprócz pisania pasjonuje ją muzyka. To absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Jako wokalistka wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland – Arek Kłusowski i Kamil Bijoś.
Jeśli chodzi o karierę pisarską ma na swoim koncie wiele powieści. W roku 2010, z rekomendacji Marka Nowakowskiego, znalazła się w gronie dziesięciu polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (powieść „Dżus&dżin”). W roku 2012 otrzymała statuetkę Estrady Rzeszowskiej, m.in. za „wyznaczanie wysokich standardów w tworzeniu i promowaniu sztuki oraz wkład w rozwój kultury Województwa Podkarpackiego”. Angielski scenariusz na podstawie „LO Story”, powstały przy współpracy z firmą producencką AMP Polska w 2013 r. zakwalifikował się do finału „Share Your Slate” na European Film Market podczas 63 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
W 2022 ukazała się „Aptekarka” (Media Rodzina). Jest to oparty na faktach romans historyczny utrzymany w konwencji XIX-wiecznej powieści obyczajowej. Autorka o rodzie Tyszkowskich po raz pierwszy usłyszała od swego sąsiada i postanowiła ożywić ich dzieje na kartach książki, wykorzystując dostępne źródła historyczne. Jeszcze w tym samym roku 2022 ukazała się druga część sagi rodu Tyszkowskich pt. „Czarci ogród” (Media Rodzina). Rok później, w 2023 roku ukazała się trzecia część książki. Ta ostatnia – czwarta część ma swoją premierę w listopadzie 2024 roku i nosi tytuł „Wilcze znamię”.
„Saga rodu Tyszkowskich” to znakomita seria historyczno-obyczajowa Magdy Skubisz. Odległe bieszczadzkie tereny, XIX-wieczne realia oraz bohaterka, której odwaga i hart ducha stają się inspiracją. Na potrzeby „Sagi rodu Tyszkowskich” Magda odkryła na nowo zapomniane dzieje rodziny Tyszkowskich. Ukończyła także kurs zielarski, otrzymując dyplom z rąk dra Henryka Różańskiego.
„Katja coraz śmielej okazuje swoje uczucia Sepkowi. Antoniego zalewa krew – z zazdrości i oczywiście z wrodzonej predyspozycji – i w ataku furii planuje podłą intrygę. Jego matka obmyśla jeszcze podlejszą: Katja, wysłana do dzieci do Jamnej, wpada w ręce żandarmów.
Tymczasem na horyzoncie pojawia się lekarz Wilhelm Kreyczi. Jego wspaniała przemyska rezydencja godna jest opowieści. Gdy szczęśliwym zbiegiem okoliczności aptekarka Katja trafia pod skrzydła Wilhelma – wjeżdża Antoni, cały na czarno, na karym, uzależnionym od cukru ogierze…”
– cytujemy opis najnowszej książki – czwartego tomu sagi, z portalu „Lubimy czytać”
W sumie, Magda Skubisz to artystka, konsultantka, autorka literacka i entuzjastka zielarstwa, która nie tylko zdobyła uznanie w świecie muzyki, ale również aktywnie angażuje się w lokalną społeczność, inspirując i podnosząc świadomość kulturową. Jej pasja do odkrywania zapomnianych historii oraz zdolność do przenoszenia ich na płaszczyznę artystyczną czynią ją postacią wyjątkową i wartościową w świecie kultury i nauki.