Główne założenia umowy o współpracy podpisanej między Politechniką Rzeszowską a firmą Collins Aerospace obejmują wspólne prowadzenie prac rozwojowych oraz organizację staży, szkoleń, specjalistycznych kursów i praktyk dla studentów.
Umowę o współpracy podpisali prorektor ds. rozwoju i współpracy Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, oraz dyrektor personalna i członkini zarządu Collins Aerospace, Kaja Zielonka. Inicjatywa podpisania tej umowy wyszła od pracowników Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej: dr. inż. Marcina Sałaty, dr. hab. inż. Witolda Habrata, prof. PRz, oraz Przemysława Guzika, szefa Działu Technologicznego firmy Collins Aerospace.
W spotkaniu uczestniczyli również: dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, kierownik Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji, prof. dr hab. inż. Andrzej Kawalec, dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej, mgr Maciej Szalacha, a także koordynatorzy umowy ze strony uczelni – dr hab. inż. Witold Habrat, prof. PRz, i dr inż. Marcin Sałata. Collins Aerospace w Tajęcinie reprezentowali: dyrektor personalna i członkini zarządu Kaja Zielonka, dyrektor zakładu Sylwester Kozioł, dyrektor Wydziału Obróbki Mechanicznej Jacek Gaj oraz szef Działu Technologicznego Przemysław Guzik.
– Cieszymy się, że do grona naszych partnerów dołącza światowy lider w branży lotniczej. Dzięki tej współpracy nasi studenci zyskają bezpośredni dostęp do nowoczesnych technologii, niezbędnych na współczesnym rynku pracy. To nie tylko możliwość odbycia praktyk i staży, ale także realizacji ambitnych projektów pod okiem ekspertów z branży – podkreślił prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy.
Collins Aerospace, z zakładami w Krośnie i w Tajęcinie koło Rzeszowa, jest częścią korporacji Raytheon Technologies (RTX), globalnego lidera w branży lotniczej. Firma specjalizuje się w produkcji podwozi i części lotniczych dla samolotów pasażerskich, wojskowych oraz biznesowych, obsługując klientów takich jak Boeing, Airbus, Bombardier, Lockheed Martin i Gulfstream.
– Podpisanie tej umowy jeszcze bardziej zbliży przemysł lotniczy do nauki. Jestem zaszczycona, że mogliśmy sformalizować współpracę z tak prestiżową uczelnią, jaką jest Politechnika Rzeszowska. Jako przedstawicielka jednej z czołowych firm w branży lotniczej, wierzę, że poza merytoryczną wiedzą możemy wpłynąć na kształtowanie nowoczesnej kultury pracy, pokazując przyszłym inżynierom najlepsze praktyki w zakresie współpracy, komunikacji, rozwiązywania problemów i budowania zaangażowania – powiedziała Kaja Zielonka, dyrektor personalna i członkini zarządu Collins Aerospace.
Firma Collins Aerospace zatrudnia obecnie ponad 1000 entuzjastów lotnictwa.
– Nasze zaawansowane metody produkcji, cyfryzacja, automatyzacja oraz innowacyjne podejście do tworzenia technologii są cechami, które nas wyróżniają. Współpraca z Politechniką Rzeszowską pozwoli nam nie tylko dzielić się wiedzą, ale także zarażać studentów naszą pasją do nowoczesnych rozwiązań technicznych – dodał Przemysław Guzik, szef Działu Technologicznego Collins Aerospace w Tajęcinie.
Raytheon Technologies (RTX), powstała z fuzji United Technologies i Raytheon Company w 2020 roku, obejmuje trzy wiodące w branży firmy: Collins Aerospace, Pratt & Whitney oraz Raytheon. Jest integralną częścią polskiego sektora obronnego, lotniczego i produkcyjnego, odgrywając kluczową rolę w polskiej gospodarce.