czwartek, 5 grudnia, 2024
+

    Z okazji 55-lecia SZPiT „Połoniny” na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się cztery koncerty!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” w tym roku świętuje swój jubileusz – 55-lecie. Z tej okazji – 9, 10, 16 oraz 17 listopada odbędą się w sumie cztery wyjątkowe koncerty. Wszystkie rozpoczną się o godzinie 16:00 w Auli Widowiskowej VI na Politechnice, przy Al. Powstańców Warszawy 12 w Rzeszowie. Z tej okazji, na koncercie wystąpią cztery grupy młodzieżowe, które tańczą aktualnie w zespole, cztery grupy wychowanków – absolwentów zespołu oraz grupa dziecięca. Wszystkim występom będzie towarzyszyła kapela.

    Wydarzenie jest biletowane. A wejściówki można zdobyć, wchodząc na stronę internetową – https://biletyna.pl/koncert/Jubileusz-55-lecia-Studenckiego-Zespolu-Piesni-i-Tanca-Politechniki-Rzeszowskiej-Poloniny/Rzeszow?utm_source=referral&utm_medium=link&utm_campaign=linkgen&utm_content=473861&fbclid=IwY2xjawGYWPhleHRuA2FlbQIxMAABHQRE-vEhJTb9iEpwa106BSk3JK5nCPnpsJkpD90vZoLXO-hszFQ-hHA9XQ_aem_LKp1IwaVAsFje8sUJCY9xw.

    Studencki Zespół Pieśni i Tańca „POŁONINY” jest perłą w koronie kultury i sztuki Politechniki Rzeszowskiej oraz miasta Rzeszowa. Zrodzony w listopadzie 1969 roku, ten zespół artystyczny jest nie tylko symbolem dziedzictwa folkloru, ale także inkubatorem talentów i ambasadorami polskiej kultury w kraju i za granicą.

    Od samego początku aż do 1981 roku, duszą i siłą napędową zespołu była Alicja Haszczak – niezapomniana postać w świecie folkloru, pedagog i twórca, laureatka prestiżowej Nagrody im. O. Kolberga. To właśnie pod jej kierunkiem zespół „POŁONINY” kształtował się artystycznie, kultywując nie tylko tradycję, ale także wzbogacając ją o nowe, świeże interpretacje.

    Po Alicji Haszczak, nadeszła era Aliny Kościółek-Rusin, której talent i pasja przyczyniły się do dalszego rozkwitu zespołu. Jej prace sceniczne zdobywały uznanie zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych festiwalach, czyniąc „POŁONINY” prawdziwą marką polskiego folkloru.

    Obecnie to Rafał Dyrda staje na czele zespołu, kontynuując dziedzictwo poprzedników i wprowadzając nowe, świeże spojrzenie na tradycję. Wraz z nim, Jacek Laska odpowiada za muzyczną stronę działalności, a Marcin Zych za organizacyjną.

    Repertuar „POŁONIN” to wspaniała podróż przez różnorodność polskiego folkloru – od tańców rzeszowskich, przez narodowe tańce polskie, aż po melodie i pieśni z regionów południowej i wschodniej Polski. To nie tylko przekaz kultury, ale także opowieść o historii, tradycji i ludziach, którzy ją tworzyli.

    Ale to nie tylko sztuka jest punktem kulminacyjnym działalności zespołu. Liczne nagrody i wyróżnienia, jakie zdobył na przestrzeni lat, świadczą o nieustającym profesjonalizmie i zaangażowaniu członków „POŁONIN”. Od lokalnych przeglądów po międzynarodowe festiwale, zespół zawsze prezentował najwyższy poziom wykonawstwa i artystycznej ekspresji.

    Prestiżowe wyróżnienia, takie jak Nagroda im. Oskara Kolberga, czy honorowe odznaki i listy gratulacyjne, które zespół otrzymał, to nie tylko dowód uznania dla jego działalności, ale także dla całego środowiska, które się w nim angażuje. To wspólne osiągnięcie, które czyni naszą kulturę bogatszą i bardziej dostępną dla wszystkich.

    Studencki Zespół Pieśni i Tańca „POŁONINY” to nie tylko zespół artystyczny. To nieodłączny element kulturalnego krajobrazu Rzeszowa i całej Polski. To świadek historii, ale także twórca nowych dziejów. Jego działalność to nie tylko odzwierciedlenie tradycji, ale także inspiracja dla kolejnych pokoleń artystów i miłośników polskiej kultury.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com