Rzeszów wspólnie z miastem partnerskim Łuckiem pracują nad poprawą stanu środowiska naturalnego. Działania te realizowane są w ramach projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Rzeszów skupi się przede wszystkim na rewitalizacji Lisiej Góry, natomiast głównym zadaniem strony ukraińskiej będzie utworzenie parku wzdłuż rzeki Styr.
Projekt „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” to ważne przedsięwzięcie dla obu miast. Podczas dwudniowego spotkania w Rzeszowie przedstawiciele dzielili się doświadczeniami w zakresie ochrony przyrody, aby zarówno w Rzeszowie, jak i Łucku żyło się zdrowiej i przyjemniej – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, na konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu.
Iryna Chebeliuk, wiceburmistrz Łucka, podkreśliła, że projekt jest wyjątkowy, bo proekologiczny, co ma duże znaczenie dla mieszkańców obu miast. – Jestem przekonana, że realizacja przebiegnie sprawnie i przyniesie korzyści nam wszystkim – dodała.
Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu i potrwa do września 2026 roku. Po stronie Rzeszowa projekt obejmie dwa sezony wegetacyjne rezerwatu przyrody Lisia Góra, a jego budżet to ok. 190 tys. euro, czyli ponad 800 tys. zł – wyliczała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadzi inwentaryzację dendrologiczną, opracuje program ochrony, wykona prace pielęgnacyjne oraz odtworzy ścieżkę dydaktyczną.
Dodatkowo Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa poprowadzi komponent edukacyjny projektu. Program obejmuje materiały edukacyjne dla przedszkolaków, quiz transgraniczny dla licealistów oraz cotygodniowy quiz o przyrodzie dla mieszkańców z nagrodami – opowiadała Agata Szpiech, kierownik Oddziału Klimatu i Środowiska. Planowane są też konferencja ekspercka i zielony piknik w Łucku, który zwieńczy działania projektu.
Głównym zadaniem miasta Łucka będzie utworzenie parku o powierzchni około 10 ha wzdłuż rzeki Styr. Projekt, realizowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, nie tylko promuje ochronę przyrody, ale i podnosi świadomość mieszkańców o wartości zielonych terenów dla klimatu i bioróżnorodności.