Do listy ważnych inwestycji oświatowych w Rzeszowie dołącza kolejna. Budynek III Liceum Ogólnokształcącego zostanie poddany kompleksowej modernizacji, której koszt wyniesie blisko 14 milionów złotych.
Działania miasta w zakresie edukacji są jednym z filarów polityki inwestycyjnej Rzeszowa. Prezydent miasta, Konrad Fijołek, podkreśla, że w ostatnim czasie zakończono budowę nowoczesnej hali sportowej dla I Liceum Ogólnokształcącego, jednej z najstarszych szkół w Rzeszowie. Aktualnie trwa rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych oraz prowadzone są przetargi na budowę hali sportowej przy IX Liceum Ogólnokształcącym. Dodatkowo, finalizowana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 na Staromieściu oraz dobudowa części dydaktycznej do Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej. Do tej listy działań dołącza teraz kompleksowa modernizacja III Liceum Ogólnokształcącego.
Prezydent Fijołek zaznaczył, że modernizacja III LO ma na celu przekształcenie zabytkowego budynku szkoły w nowoczesną placówkę na miarę XXI wieku, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki kształcenia. Wyraził również nadzieję, że wykonawca inwestycji, firma Bimat, doskonale sprosta wyzwaniu i przyczyni się do kolejnej pięknej inwestycji w tkankę zabytkową miasta. Radość z rozpoczęcia remontu wyraził również dyrektor III LO, Marek Plizga, podkreślając, że modernizacja pozwoli szkole, jednej z najlepszych w Rzeszowie, wejść na wyższy poziom i stworzyć jeszcze lepsze warunki dla uczniów.
W piątek, 25 października, w ratuszu podpisano umowę na realizację inwestycji. Bartosz Blok, prezes firmy Bimat, zaznaczył, że przedsięwzięcie stanowi wyzwanie, gdyż budynek będzie remontowany i jednocześnie użytkowany. W ramach modernizacji planowana jest przebudowa kuchni, wymiana podłóg i stolarki drzwiowej, a także remont klatek schodowych, wejść do budynku i części elewacji. Przebudowie i modernizacji zostaną poddane instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne, teletechniczne oraz wentylacyjne, a na zewnątrz teren zostanie zagospodarowany, w tym powstanie droga przeciwpożarowa.
Koszt inwestycji wynosi blisko 14 milionów złotych, a projekt jest dofinansowany ze środków europejskich (ponad 1,6 miliona złotych) z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Zakończenie prac zaplanowano na sierpień 2025 roku.