Według najnowszych danych, co piąty uczeń boryka się z problemem otyłości lub nadwagi, a poziom sprawności fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie się obniża. W odpowiedzi na te niepokojące statystyki, podczas I Forum Rzeszowskiego Sportu dyskutowano, jak skutecznie zachęcać młodych ludzi do większej aktywności fizycznej.
Główne tematy Forum dotyczyły roli rodziny i szkoły w kształtowaniu zdrowych nawyków u dzieci. Uczestnicy zaproponowali organizację spotkań z rodzicami na temat zdrowego odżywiania, a także spotkań ze sportowcami, aby inspirować najmłodszych do większego zaangażowania w sport.
Ważnym wnioskiem płynącym z dyskusji było stwierdzenie, że zajęcia sportowe w szkołach muszą być bardziej różnorodne. Uczestnicy podkreślali, że schematy lekcji wychowania fizycznego, znane z ubiegłego stulecia, nie spełniają już swojej roli i należy wprowadzać nowoczesne formy aktywności, które będą atrakcyjne dla uczniów.
Jednym z innowacyjnych pomysłów, który ma być wdrożony w Rzeszowie w 2026 roku, jest „paszport rzeszowskiego dziecka”. Każdy rodzic 6-latka otrzyma taki dokument, w którym znajdą się szczegółowe informacje na temat zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka oraz wskazówki dotyczące jego rozwoju.
Z badań przeprowadzonych przed pandemią wynika, że tylko 23% rzeszowskich przedszkolaków spełniało zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące codziennej aktywności fizycznej, która powinna wynosić co najmniej 60 minut dziennie. Ten niski odsetek pokazuje, jak wielkim wyzwaniem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych.